Milé čitateľky, milí čitatelia,
Robert Fico si vlastnou hlavou zabezpečil 76 poslancov, ktorí budú podporovať jeho vládu v parlamente. Nikto sa ani len netvári, že táto podpora je niečo iné než politický obchod. Andrej Danko sa s ťažkým srdcom zriekol ministerstva, ktoré vzniklo špeciálne preňho v časoch, keď si ešte mohol pýtať veci. Dnes je evidentné, že Dankovi neostalo nič, len teatrálne výstupy.
Premiér pripravil pre prezidenta zmeny vo vláde a ten ich, samozrejme, prijme. Nikto neočakáva nič iné. Ani Pellegrini nemá na seba iné nároky. Bude rád, ak sa na jeho podmienku funkčnej parlamentnej väčšiny zabudne. Vedia to aj „povstalci“ z Hlasu, ktorí ešte jasne nepovedali svoju cenu, alebo povedali a Ficovi sa zdala privysoká. Nevieme, lebo ani zdroje, ktoré sa ešte rozprávajú s médiami, presne nevedia.
Prevrat je už len spomienka, vynorili sa iné hrozby alebo sa preskupili tie isté, lebo Fico ich nevyhnutne potrebuje. Jeho propagandisti sa ešte úplne nerozhodli, ako aj najtvrdším orechom vo voličskom košíku vysvetlia, prečo je zrazu Amerika spojenec a čia agentka bude teraz Zuzana Čaputová.
Ficova novonadobudnutá senzitivita na transparentné čerpanie eurofondov by mohla byť pre krajinu aj prospešná, keby sa neorientovala výlučne na rodinu Michala Šimečku, ale aj na roky bohatnúce smerácke klany.
Je to suverenita iná
Za uplynulé mesiace sme mali možnosť sledovať uplatňovanie Ficovej predstavy suverénnej zahraničnej politiky v praxi: Ukrajina má prestať bojovať o územie, ktoré Rusko obsadilo. Je to v poriadku, ak Rusko a Trumpova Amerika rozhodnú, čo bude s Ukrajinou, či môže vstúpiť do EÚ a NATO.
Navyše podľa vzoru Viktora Orbána Ficova premisa o suverenite malých voči veľkým platí len v rámci Európskej únie, ktorá svojich členov úplne správne napomína v prípade korupčného správania, likvidovania slobodných médií alebo pri zásahoch do práv menšín. Voči Únii treba byť suverénny a rozkladať ju spolu s maďarským susedom, ale Rusko je iná liga. V prípade Putina rozhoduje sila, nič iné ako brutálna sila a treba sa jej podriadiť a nejako to pretrpieť. Niektorí z toho môžu mať aj benefity.
Čítajte: Ak by nás opäť okupovali Rusi, prečkáme, kým odídu?
Tri roky vojny
Na tretie výročie ruskej invázie na Ukrajinu Kyjev chvíľu riešil, či vôbec bude pri vyjednávaní o mierovej dohode pri rokovacom stole. Prezident Zelenskyj si musel od Donalda Trumpa vypočuť, že mohol zabrániť krvavej vojne, keby sa nebol bránil.
Kolega Lukáš Onderčanin pre vás zhrnul, ktoré oblasti Rusko získalo v uplynulom roku, aké sú najväčšie problémy ukrajinskej armády, prečo nemala operácia v Kursku želaný efekt, ale aj to, aký vplyv na Ukrajinu majú slová Donalda Trumpa. Je Zelenskyj na Ukrajine ešte stále populárny?
Čítajte: Tretí rok vojny: Front ešte neskolaboval, Ukrajina však prichádza o najväčšieho spojenca
Kolegyňa Nataša Holinová vám pripomenie, aké boli postoje Roberta Fica k vojne na Ukrajine za uplynulé tri roky a ako sa, žiaľ, vôbec nemenili.
Čítajte: Tri roky ruskej vojny. V čom Fico neklamal
Je terorista naozaj terorista?
Vyšetrovateľ zaslal v utorok Generálnej prokuratúre návrh, aby podala obžalobu na Juraja Cintulu, ktorý 15. mája 2024 viackrát vystrelil a zranil premiéra Roberta Fica. Jeho skutok kvalifikovala ako obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. Politici Smeru, Hlasu aj SNS sa od atentátu bez dôkazov snažili spojiť Cintulu s opozíciou. Dôvody, pre ktoré polícia považuje atentát za teroristický útok namiesto úkladnej vraždy, nie sú známe. Sú súčasťou návrhu na obžalobu, ktorý je neverejný.
Kolegovia Michal Katuška a Daniela Hajčáková pre vás pripravili odpovede na otázky, čo sa s prípadom udeje na Generálnej prokuratúre, či je isté, že Cintula bude súdený za terorizmus, a ako strany koalície využili atentát na politický boj.
Čítajte: Terorista alebo úkladný vrah. Polícia trvá na tom, že Cintulu nehnala len nenávisť k Ficovi
Čo s Donatellovou bustou?
Desaťročia bola busta mladej ženy z kararského mramoru uložená v depozite Spišského múzea v Levoči s nič nehovoriacim opisom „mramorová busta ženy neznámeho autora“.
Po dlhom výskume Marty Herucovej zo Slovenskej akadémie vied je dnes už takmer stopercentne isté, že busta Cecílie Gonzaga je dielom renesančného sochára Donatella.
Kolegyňa Soňa Jánošová vám vysvetlí, že nález busty je udalosť, ktorú môžu slovenskej Levoči závidieť mnohé svetové galérie a múzeá. Verejnosť ju pritom nikdy nevidela a namieste sú otázky, ako s týmto výnimočným objavom a dielom samotným naložiť.
Čítajte: Kreslili po nej dievčatá z polepšovne. Donatellovu bustu z Levoče nám môže závidieť svet
Ruská ekonomika sa teší z Trumpa
Vyjadrenia Donalda Trumpa na adresu Ukrajiny a jej prezidenta nepotešili len Vladimira Putina, ale podľa môjho kolegu Jozefa Tvardzíka nadšenie evidentne panuje aj na ruskom akciovom trhu. Akcie ruských firiem rastú o desiatky percent a investori stavajú na to, že mier sa v nejakej podobe blíži a domácim firmám sa po troch rokoch rozviažu ruky v biznise. Z týchto očakávaní ťaží aj ruský rubeľ, ktorý sa výrazne posilňuje, píše Tvardzík.
Čítajte: Ako Trump zachraňuje vyčerpané Rusko a pomáha Putinovi? Rubeľ silnie, ruské akcie sú v eufórii
Ďalšie texty, ktoré vás zaujali:
- Vojna policajtov v praxi: Pri zásahu inšpekčného tímu bola obava, že sa postrieľajú
- Nemecká poslankyňa zo Skalice: Merkelová urobila chybu, v Nemecku sa konajú osudové voľby
- Kočnerova stratégia dostať sa na slobodu zatiaľ vychádza. Dočkal sa dôležitého posunu
Na záver môjho newslettra by som chcela venovať spomienku vzácnej čitateľke denníka SME, pani doktorke Eve Štěpánkovej, ktorá nás pred pár dňami opustila vo veku 93 rokov. Bola príkladom toho, že vysoký vek vôbec nemusí oslabovať dôvtip, intelekt, cit pre spravodlivosť a záujem o dobro v spoločnosti. Jej rukou písané listy boli pre mňa darom.
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME