Autor je bývalý poslanec NR SR, vedie impaktový investičný fond a pôsobí ako hosťujúci profesor na Sciences Po v Paríži a Hertie School of Governance v Berlíne
Tento týždeň zorganizovali New York Times diskusiu štyroch komentátorov na tému Trump a jeho voliči. Zhodli sa, že najpodstatnejšia pre jeho zvolenie bola vysoká inflácia a nezvládnutá migrácia.
Napriek všetkým šokujúcim novinovým titulkom môže jeho preferencie zásadnejšie ohroziť len hospodársky neúspech. Na Slovensku však pretrváva diskusia o politike, ktorá je úplne odpojená od peňaženiek voličov. A pritom je o čom hovoriť.
Človek milión
Éra covidu a vojny priniesla nielen chaos Igora Matoviča a Eduarda Hegera, ale prvýkrát po desaťročí pokles reálnej mzdy a rast chudoby. Sociálno-ekonomické čísla naznačujú, že za víťazstvom koalície stálo aj zhoršovanie životnej úrovne voličov, ktorí sú na to najcitlivejší. Túto interpretáciu podporuje vývoj preferencií v Českej republike v prospech Andreja Babiša, síce za odlišných politických, ale rovnakých sociálnych okolností.
Pred týždňom zverejnil Štatistický úrad výsledky každoročného celoeurópskeho zisťovania životnej úrovne EU SILC. Podľa neho ohrozuje chudoba a sociálne vylúčenie takmer milión ľudí. Čo to znamená? Predstavuje dnes chudoba pre Slovensko veľkú výzvu?
Európsky ukazovateľ rizika chudoby je pomerne komplikovaný. Skladá sa z troch častí.
Prvá sa nazýva materiálna deprivácia. Meria, koľko ľudí si nemôže dovoliť veci, ktoré štatistici považujú za bežný európsky štandard. Patrí medzi ne napríklad týždňová dovolenka, výmena starého nábytku či schopnosť vyrovnať sa s nečakaným výdavkom do päťsto eur.
Na Slovensku je viac ako štyristotisíc ľudí, pre ktorých je väčšina z toho nedosiahnuteľná a žijú tak v chudobe. (Aby vás považovali za chudobných, musíte aspoň pri siedmich bodoch z trinásťbodového zoznamu uviesť, že sú nad vaše momentálne možnosti.)
Pred totálnou ruskou vojnou proti Ukrajine patrilo Slovensko spolu s Českom, Rakúskom, so Slovinskom a s Poľskom k stredoeurópskym krajinám s nízkou materiálnou depriváciou. V Európskej únii sme nepatrili medzi bohatých, ale málokto u nás bol naozaj chudobný.