Autor je bývalý minister financií a prezident MESA 10
Pred dvoma týždňami sme na tomto mieste zdôraznili, že výroky Roberta Fica o zlyhaní liberálnej demokracie a potrebe hľadania inšpirácie v Číne a vo Vietname, kde existuje „kontinuita vládnutia“, predstavujú reálnu hrozbu ústavného prevratu a ohrozenia demokracie.
Zároveň sme avizovali, že dnes sa podrobnejšie pozrieme najmä na vzťah politickej a ekonomickej slobody na príklade rôznych krajín sveta, a to vrátane tých, ktoré premiér zjavne považuje za nasledovaniahodné vzory (najmä Čína, Vietnam alebo Maďarsko).
Ak neklamú dáta, tak klame Fico
Fico chce svojimi výrokmi povedať, že demokracia prináša chaos a diskontinuitu, ktoré znemožňujú dobré riadenie spoločnosti a keby ho pri vládnutí nevyrušovali nezávislé médiá, opozícia a rôzne nadácie a think-tanky, ale aj nezávislé súdy, boli by jeho výsledky omnoho lepšie.
Nuž, neboli, pretože dáta hovoria presný opak toho, čo tvrdí Robert Fico.
Asi by sme sa s ním mohli zhodnúť, že konečným cieľom nemá byť ani rast HDP, ani rýchlosť veľkých investičných projektov, ale v konečnom dôsledku šťastie a spokojnosť ľudí a kvalita ich života. Pozrime sa teda na to, ako sú na tom najlepší, kde je Slovensko, kde Ficove vzory, teda Čína, Vietnam a Maďarsko.
Medzi dvadsiatimi najšťastnejšími krajinami na svete je len jedna (Mexiko na desiatom mieste), ktorá nie je slobodnou liberálnou demokraciou, ale len čiastočne politicky slobodnou krajinou. Slovensko je podľa šťastia ľudí na päťdesiatom mieste, pričom spomedzi porovnateľných krajín sú v prvej dvadsiatke tri – Litva na šestnástom, Slovinsko na devätnástom a Česko na dvadsiatom mieste.
Neslobodný Vietnam je na štyridsiatom šiestom mieste, neslobodná Čína na šesťdesiatom ôsmom a čiastočne politicky slobodné Maďarsko na šesťdesiatom deviatom mieste.