Rada pre ľudské práva OSN prijala minulý mesiac rezolúciu odsudzujúcu „hanobenie náboženstva" ako porušovanie ľudských práv. Text rezolúcie hovorí: „Hanobenie náboženstva je vážnou urážkou ľudskej dôstojnosti" a vedie k „obmedzovaniu slobody stúpencov (náboženstva)".
Rezolúciu pôvodne navrhla Organizácia islamskej konferencie, združujúca 56 štátov a Rade pre ľudské práva ju predložil Pakistan. To podporuje dojem, že jej terčom boli prejavy typu hanlivých karikatúr proroka Mohameda, publikované v dánskych novinách pred tromi rokmi.
Proti rezolúcii sa postavilo Nemecko. Nemecký hovorca, ktorý hovoril v mene Európskej únie, odmietol predstavu „hanobenia náboženstva" ako v kontexte ľudských práv neplatnú, pretože ľudské práva nenáležia inštitúciám ani náboženstvám, ale jednotlivcom. Proti rezolúcii vystúpilo aj množstvo mimovládnych organizácií, sekulárnych i náboženských. Ronald Lauder, predseda Svetového židovského kongresu povedal, že jeho združenie považuje rezolúciu za oslabenie „práv jednotlivcov vyjadriť svoj názor". Javí sa to ako správny argument. Zatiaľ čo pokusy podnecovať voči vyznávačom určitého náboženstva nenávisť alebo proti nim vyvolávať násilie môžeme oprávnene potláčať, kritika náboženstva ako takého by sa potláčať nemala.