Tomáš Gális odporúča najlepšie články z kritickej prílohy Fórum.
V hlavnom článku najnovšieho Fóra si americká novinárka a spisovateľka Ann Applebaum všíma výrazný posun v európskej politike, ktorý sa udial v posledných týždňoch. Píše napríklad o francúzskych prezidentských voľbách, kde museli obaja hlavní rivali oslovovať tretinu voličov, ktorí preferujú radikálne riešenia a strany.
Hoci sa bežne označujú ako krajná pravica a krajná ľavica, Applebaum dokazuje, že väčšina týchto strán má viac spoločných receptov a podobajú sa navzájom viac než so stranami, ktoré sú bližšie k politickému stredu. Zlé na tom je, že sa podobné zoskupenia pomaly stávajú súčasťou stredného prúdu európskej politiky.
Čítajte viac v texte: Extrémisti v strednom prúde >>
Majú sa ľudia stále lepšie?, pýta sa v titulku svojho článku profesor bioetiky Peter Singer. Ako tvrdí, "z historického hľadiska sa okruh bytostí, na ktoré vzťahujeme morálne ohľady, rozšíril: najprv z kmeňa na štát, potom na rasu či etnickú skupinu, potom na všetky ľudské bytosti a nakoniec aj na zvieratá."
Hoci poslanec Štefan Kuffa na homosexuálov a lekár s kyretou na nenarodené deti veľké morálne ohľady asi neberú, Singer optimisticky píše, že rozum nám "umožňuje vidieť, že druhí, ktorí predtým stáli mimo sféry bytostí, na ktoré uplatňujeme svoje morálne ohľady, sú v dôležitých aspektoch rovnakí ako my." Kiežby.
Čítajte viac v texte: Majú sa ľudia stále lepšie? >>
Začiatkom júna to bude dvadsať rokov, čo sa konali posledné československé voľby. Skončili tak, že musel skončiť aj spoločný štát. Preto sme sa spolu s českým denníkom Mladá fronta DNES rozhodli uverejniť pri tejto príležitosti seriál, v ktorom by sa desať českých a slovenských osobností obzrelo do roku 1992.
Ako prvý uverejňujeme článok vtedajšieho predsedu Českej národnej rady za ODS Milana Uhdeho, ktorý zachytil prvý náznak toho, že Slovensko jedného neveľmi vzdialeného dňa nebude súčasťou spoločného štátu, už niekedy na prelome novembra a decembra 1989.
Čítajte viac v texte: Rozvod s odkladom >>