Keď sa pred niekoľkými týždňami stal novým francúzskym prezidentom François Hollande, niektorí komentátori si kládli otázky, v čom bude podobný ako slovenský premiér Robert Fico. Tejto témy sa v hlavnom článku Fóra dotýka aj komentátor týždenníka Trend Marián Leško.
Okrem iného poukazuje na to, ako pred slovenským publikom Fico prezentoval a prezentuje stretnutia európskych lídrov: „Už pred neformálnym summitom sa slovenský premiér deklaroval ako rozhodný stúpenec spoločných európskych dlhopisov. Eurobondy, pri ktorých by všetci ručili za dlhy každého, podporil, lebo vďaka nim by sa dali získať zdroje na financovanie hospodárskeho rastu. Očakávania slovenského premiéra, že nový francúzsky prezident Francois Hollande bude na summmite razantne podporovať rast a spoločné dlhopisy, sa však nenaplnili, a tak to komentoval poznámkou: ’Ak by som porovnal intenzitu vyjadrení pána Hollandea pred prezidentskými voľbami a teraz, tak je tam dosť zjavný nepomer.‘“
Čítajte viac v článku Fico v Merkollande
Na aktuálnu tému sa vo svojom stĺpčeku zameral aj Milan Lasica. Nemenuje síce nikoho, ale z textu je všetko jasné. Kým niektorí ľudia sú sklamaní z existencie mnohých strán, pretože sa stále len hádajú, „niekomu zase prekáža, že politici sú závislí od strany, s ktorou sa dostali do parlamentu. Že by mali byť nezávislí. Takže potom neostáva nič iné, len zrušiť politické strany aj parlament.“
Čítajte viac v článku Nezávislosť
Britský historik Timothy Garton Ash si pre zmenu všíma volanie po bojkote majstrovstiev Európy vo futbale, ktoré spoluorganizuje Ukrajina. Tvrdí, že problém je v tom, kde nájsť hranicu medzi násilníckym prezidentom a vznešenou krajinou.
Pýta sa, či majú ísť politici na zápas, ale nemajú podať ruku Janukovyčovi? To však diplomatický protokol len ťažko dovoľuje. „Majú ísť na zápas a potom zorganizovať tlačovú konferenciu, na ktorej budú razantne rečniť o Tymošenkovej kauze, ľudských právach a korupcii na Ukrajine?“
Odpoveď je závisí na okolnostiach jednotlivých lídrov, ale pre britskú vládu má Ash jasný odkaz: „Britský premiér David Cameron a jeho minister zahraničia William Hague môžu byť ušetrení týchto úvah na základe toho, ako bude hrať anglická reprezentácia. Ale ak Anglicko postúpi do štvrťfinále na Ukrajine a Tymošenková bude stále vo väzení, nemali by tam ísť. Takáto politická športová turistika je tak či onak pochybná a doma majú na starosti dôležitejšie veci, napríklad zachraňovať britskú ekonomiku.“
Čítajte viac v článku Potrestať treba Janukovyča, nie Ukrajincov
Fórum aj tentokrát uzatvára článok o rozpade Československa. Dnes od dramaturga Martina Porubjaka, ktorý vo svojom silnom texte uvádza veselú historku zo zasadnutia slovenskej vlády z roku 1991, v ktorej hral hlavnú úlohu minister vnútra Ladislav Pittner a Martin Porubjak vybuchol hnevom. Stojí za predplatné Piana.
Čítajte viac v článku Dvakrát vo vile Tugenhadt