Zajtra prebehne v Bratislave tretí Dúhový pride. Každý si k nemu povedal svoje. Palkovci pochod odsúdili, Monika Beňová odsúdila tých, čo pochod odsudzujú.
Jej stranícky šéf (ale nielen on) sa téme šikovne vyhýba, politici SaS sa pochodu zúčastnia. Už by sa podľa toho dal napísať scenár. Rozdiel oproti prestrelkám, ktoré vítali minulé pochody, je v tom, že sa ozvali hlasy, ktoré chcú trestať iný názor. Nech sa nám ale iný názor akokoľvek nepáči, je to nebezpečná tendencia.
Čítajte viac v článku Tak zase o rok!
Kráľovná Alžbeta II. oslávila diamantové jubileum vo veľkom štýle. Britské oslavy potvrdili nielen to, že takú pompu nikde inde vytvoriť nedokážu, ale tiež to, že monarchia si stále drží svoju vysokú popularitu.
Britský novinár Peter Conradi sa preto vo svojom článku pýta, ako je možné, že očividne anachronistická inštitúcia pretrváva aj v tých najprogresívnejších európskych krajinách. Ako píše, "časť vysvetlenia tkvie v udalostiach, akou bolo aj Alžbetino jubileum. Ide totiž o viac než o dôvod na oslavu. Pre ľudí – s výnimkou menšiny, ktorá by rada zrušila všetky dedičné privilégiá – ide tiež o národnú hrdosť a pripomienku kontinuity s minulosťou."
Čítajte viac v článku Nech žijú kráľovné a králi!
Tento týždeň to bolo dvadsať rokov, čo sa uskutočnili posledné federálne voľby. Mnohým z nás bolo nasledujúce dni, mesiace, roky smutno. Niektorých to už ale prešlo. Režisér Jiří Menzel, ktorý pokračuje v sérii článkov, venovanej rozpadu spoločného štátu, píše: "Že zaniklo Česko-Slovensko, to pomohlo obom krajinám. Čisto pragmaticky, my nemáme starosti s Maďarmi a Slováci majú pocit, že sú svojimi pánmi, nemusia všetko robiť cez Prahu. My sme na tom zarobili a Slováci tiež. Asi aj preto sa máme radi."
Čítajte viac v článku Všetci sme Čechoslováci