Pred niekoľkými dňami vyšiel v denníku The New York Times článok režiséra Miloša Formana o prezidentovi Barackovi Obamovi, presnejšie o republikánskych obvineniach, že je socialista.
Hoci môže vyvolať viaceré otázky (nielen o tom, či sa príbeh jeho príbuzného mohol odohrať v roku 1972), je dobré si ho prečítať.
Už preto, že ani u nás sa nešetrí silnými a nemiestnymi prirovnaniami k Hitlerovi, komunistom či k Talibanu.
Ako píše Forman v súvislosti s Obamom: "Uráža ma to a znevažuje to skúsenosti miliónov ľudí, ktorí žili a žijú v krutých formách socializmu."
Čítajte článok Socialista Obama >>
V inej súvislosti spomína totalitu historik Milan Zemko. Zameral sa na kalendár a sviatky vojnovej Slovenskej republiky a zistil, že keď sa pozrieme na najkatolíckejšiu éru moderných dejín, "vidíme, že popri malom počte štátnych sviatkov, ktoré boli len dva (14. marec a 1. máj), bolo podstatne menej aj cirkevných sviatkov s voľnými dňami...
Dalo by sa namietnuť, že išlo o ťažké vojnové časy a vôbec, všade vo svete sa pracovalo oveľa dlhšie, aj v duchu starého zbožného princípu ora et labora (modli sa a pracuj).
No i dnes sa aj bez vojny nachádzame v zložitom čase a v okolitých krajinách si vystačia s menším počtom sviatkov s voľným dňom, než koľko ich máme my."
Čítajte článok Sviatky - zmätky? >>
Štrnásty marec si, našťastie, oficiálne nepripomíname. Už takmer dvadsať rokov oslavujeme vznik štátu 1. januára. V sérii článkov k tomuto výročiu sa najmä slovenskí autori snažia pomenovať, čo nám ešte chýba k dospelosti.
František Mikloško tento týždeň napríklad píše: "Slovensko má svoju štátnosť, jeho ponovembrový príbeh je úspešný, ale v starej dobrej Európe si vážia národy a štáty nie preto, že existujú, ale preto, že vedia prekročiť svoje hranice a vzbudiť voči sebe úctu: kultúrou, ekonomikou, službami, vzťahom k menšinám a podobne. Dnes vidíme samých seba v zrkadle presne takých, akí v skutočnosti sme. Už sa nemôžeme na nikoho vyhovárať."
Čítajte článok Už sa nemôžeme vyhovárať >>
Rozvody bývajú komplikované - týka sa to nielen národov, ale hlavne ľudí. Kým SaS navrhuje ich zjednodušenie, Milan Lasica má trochu iné riešenie.
Čítajte článok Postav dom, zasaď strom a vypadni! >>