Taký bojazlivý a bezradný komentár, aký mi venoval v utorok Peter Schutz , sa len tak ľahko nevidí. Čitateľ mal možnosť sa dozvedieť, že brušné tance premiéra Slovensko nepotrebuje, že „zachraňovanie“ eura si zaslúži toľko kritiky, koľko sa doň vmestí, že Robert Fico voči Bruselu servilný je a že miliardy, ktoré sme dali do eurovalu už zrejme neuvidíme.
Napriek tomu jediné, čo podľa Petra Schutza môžeme robiť, je sklopiť uši, držať zobák a platiť všetko, čo nám z Bruselu nakážu.
Na druhej strane, kto má snahu a odvahu a aj potrebnú nezávislosť, aby skutočne hájil záujmy Slovenska, je slepec, analfabet a exot. Pekne, pekne.
Nato sme sa zbavili v 89-tom komunistov a nato vzniklo v 93-ťom samostatné Slovensko, aby sme teraz platili miliardy eur nezodpovedným krajinám. A to len preto, že nielen naši servilní politici, a tu je úplne jedno, či ide o Fica alebo Dzurindu, ale ani už len politickí komentátori si nedokážu predstaviť použiť zdravý rozum a aspoň trošičku odvahy.
Pripomínam, že Slovensko ako jediná krajina odmietla vďaka SaS prvú „pôžičku“ Grécku. Dnes je aj pánovi Schutzovi jasné, že táto „pôžička“ je nenávratne preč. Stalo sa niečo? Zrušili nám fondy? Boli sme vylúčení z EÚ? Nie! Akurát sme ušetrili slovenským daňovníkom 820 miliónov euro.
Podstatná je však otázka „Čo môže Slovensko robiť?“, ako sa pán Schutz vo svojom komentári pýta. Nuž, toho je dosť. V prvom rade môže naša „sociálna“ vláda myslieť na vlastných ľudí a nie na súkromné španielske banky.
My pritom vôbec nemusíme byť v nejakom vákuu, či vo veľkom riešiť geopolitiku. Bohato stačí plne v súlade s platnými pravidlami, odmietnuť platiť vyše jednej miliardy eur súkromným španielskym bankám. Naša vláda, naša servilná a zbabelá vláda, doma šklbe ľudí, aby sa v Bruseli mohol Robert Fico hrať na granda.
Keď by to nemalo byť možné, treba vyjednať, aby bol podiel Slovenska nižší.
My totiž platíme najviac. Zatiaľ čo vy tu pritakávate tomu Robertovi Ficovi, ktorého ste nazvali pakom, pán Schutz, tak zatiaľ žijú občania Slovenska z najnižších platov eurozóny a zároveň platia najviac v pomere k priemerným mzdám spomedzi krajín eurozóny na záchranu súkromných španielskych bánk. To je podľa Vás v súlade s „geopolitikou“?
A taktiež je možné pýtať záruky. Fínska ministerka financií má to, čo chýba našej vláde, má odvahu. Dupla si a dostala 40 percent požičanej sumy na záchranu španielskych bánk vo forme trojáčkových dlhopisov. Prečo si nevedel otvoriť ústa Peter Kažimír?
Lebo by mu už neklepali po pleciach, aký je vzorný Európan?
A nechoďte s tým scestným argumentom, že Fínsko ma AAA rating. Na odmietnutie prvej pôžičky Grécku nemuselo mať Slovensko žiaden rating.
Keby aspoň to celé zachraňovanie malo nejaký zmyslel, ale nemá. Hovoríme to dva roky a možno by bolo namieste chvíľu počúvať tých, ktorých prognózy sa napĺňajú.
Práve postoj k nezmyselnému zachraňovaniu ukazuje skutočnú biedu slovenskej politiky. Vôbec netvrdíme, že Slovensko musí vymýšľať nejakú vlastnú cestu. Tvrdíme, že treba viac hájiť záujmy Slovenska a to možné je.
Takže, pán Schutz. Vy pokojne môžete mať plné gate, ale ja, Richard Sulík, pri všetkých mojich prešľapoch a nedostatkoch, som išiel do politiky, aby som hájil záujmy Slovenska. Aby som konal podľa zdravého rozumu, podľa cti a morálky. A podľa platných pravidiel.
(Autor je predseda SaS)
Autor: Richard Sulík