Zdraženie vajec bolo vlani také výrazné, že si ho mohli nevšimnúť len tí, čo nechodia do obchodu, ani nečítajú noviny. Im na vysvetlenie dodajme, že ak by boli vajíčka komoditou obchodovanou na burze, ako sú ropa či zlato, boli by za minulý rok možno najvýnosnejšou investíciou. Aspoň v našom regióne.
Ale ceny vajec sú ešte zaujímavejšie z neinvestorského pohľadu. Ukázali nám niekoľko zákonitostí a ponaučení, ktoré sa dajú zovšeobecniť na množstvo vecí, od globálneho otepľovania až po Zákonník práce.
Zjednodušene povedané, vajcia zdraželi preto, že začali platiť európske pravidlá pre chov sliepok. A tak si všetci, čo si hovejú v prvom pláne, utierali ústa o Brusel – internetovými diskutérmi počnúc, stranou SaS končiac.
Prvé ponaučenie hovorí, že na Brusel sa bude zvaľovať všetko, čoho skutočnú príčinu nie je možné vysvetliť jedným facebookovým statusom. Nie, že by Európsku úniu nebolo za čo kritizovať, ale syndróm zakrivených uhoriek je a bude v politike podobnou úchylkou ako napríklad maďarská karta.
Druhé ponaučenie hovorí, že zelenší život niečo stojí. Koľkí z tých, čo dnes nadávajú na Brusel, súčasne hromžia na kvalitu urýchlených vajec a kuracích pŕs? Desia niekoho životné podmienky sliepok v halách, ktoré produkujú päťdesiattisíc vajec denne? Alebo sa bojí hormonálnych zmien na vlastnom tele spôsobených nadopovaným kurčaťom, ktoré v živote nezobalo trávičku?
Žiadny problém, tohto strachu sa dá zbaviť, ale treba za to zaplatiť. A preto by bolo dobré, keby sa zmysel a efektívnosť zelených opatrení počítali lepšie než doteraz. To možno nie je úplne prípad sliepok, ale veterných elektrární a dotácií do solárnych panelov určite áno.
Tretie ponaučenie je, že tunajší podnikateľ zatiaľ stále myslí, či skôr musí myslieť, najmä na to, čo bude o mesiac, a nie o rok. Všetci vedeli dlho dopredu, že budú musieť sliepkam pripraviť lepší život, ale prispôsobili sa na to spôsobom, ktorý sa prejavil zatváraním slepačích fariem, nedostatkom vajec a nakoniec zvyšovaním ceny.
Ale nakoniec je tu štvrté ponaučenie: trh, na ktorom existuje silný dopyt, si bude hľadať zákazníka cez všetky prekážky, ktoré mu postaví do cesty administratíva. Ak ich nevie obísť, dá si ich zákazníkom zaplatiť. V tomto kontexte majú reči, že bankové dane nezvýšia bankové poplatky, či Zákonník práce nezamestnanosť, hodnotu kotkodákania.
Čítajte viac komentárov:
Po skúsenostiach s Gašparovičovou svojvôľou je jeho amnestia v porovnaní s tou Klausovou až prekvapivo rozumná, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Štát by nemal okrádať vlastných občanov. Ani vtedy nie, keď sa volajú Gérard Depardieu, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz