Píše ekonóm Vladimír Baláž z Prognostického ústavu SAV
V súvislosti s rastom minimálnej mzdy zaplavili naše médiá apokalyptické vízie o tom, ako rastúce náklady práce privedú na mizinu slovenské podniky. Rast nákladov práce sa obráti proti samotným zamestnancom, pretože podniky začnú hromadne prepúšťať. Jedinou záchranou slovenského hospodárstva je stlačiť mzdy čo najnižšie. A takisto znížiť odvodové zaťaženie. Odvody sú aj tak škodlivé, lebo sa z nich platí len zdravotná starostlivosť, dôchodky, sociálne dávky a iné prežitky komunizmu.
Utrime si z čela studený pot a vráťme sa do reality. Za uplynulých 12 mesiacov narástli slovenské mzdy o slušné štyri percentá. V tom istom období klesla nezamestnanosť o 1,3 percenta. Rast miezd teda nespôsobil rast nezamestnanosti. Práve naopak. Slovenská ekonomika zažíva v roku 2014 zaujímavý fenomén: motorom rastu nie sú tradičné exporty, ale domáca spotreba. Čím viac peňazí dostanú slovenské domácnosti na výplatu, tým viac ich minú v obchodoch. Vyššia spotreba generuje tvorbu nových pracovných miest. Zjednodušene povedané, čím viac ľudí pracuje, tým vyššie sú ich príjmy a tým vyššia je aj ich spotreba.
Iste, tento proces nebude pokračovať donekonečna. Existujú limity, kde rýchly rast miezd ekonomike naozaj škodí. A naša ekonomika vždy bude v podstatnej miere závisieť od zahraničného obchodu a nie od domácej spotreby. Je však súčasný rast miezd nezdravý? A chceme, aby domáca spotreba mala v našom ekonomickom raste väčšiu úlohu ako doteraz? Odpoveď na prvú otázku znie nie, na druhú áno.
Desať rokov
Pozrime sa, ako súvisí rast miezd s produktivitou práce a celkovým rastom ekonomiky. Ak niekto vyrobil minulý rok za jednu hodinu hodnotu v priemernej výške desať eur a tento rok povedzme 11 eur, potom jeho produktivita práce vzrástla o desať percent. Pokiaľ jeho náklady práce (mzda + odvody) narastú rovnakým tempom, ziskovosť podnikov to nijako neohrozí. Ak náklady práce rastú rýchlejšie ako vyrobená hodnota, potom pracovníci dostávajú z koláča viac ako podnikatelia. Ak produktivita práce rastie rýchlejšie ako náklady práce, z koláča dostáva viac podnikateľ.