SME

Diskusia k článku: Spisovná slovenčina, zrozumiteľnosť a ľudskosť

Inak vyzerala slovenčina v roku 1899, inak v roku 1920, inak v roku 1953, inak v roku 1977, inak v prvom roku samostatnosti a inak dnes.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
4 príspevky

  • simple10

    poviem to takto

    Vzdelaný človek ovláda spisovný jazyk, ale rozumný človek používa jazyk tak, aby mu rozumeli. Slovensko je však výnimka - volí si do čela ľudí, ktorí sú síce vzdelaní, ale spisovnú slovenčinu neovládajú a jazyk používajú na oblbovanie poslucháčov.
  • emazé

    Vzdelanosť = uvedomelosť

    Autor zrejme píše na objednávku kohosi, kto si praje obhájiť slovenčinu našich súčasných verejných činiteľov. Ide zrejme o obhajobu slovenčiny "západoslovenského charakteru", respektíve o "bratislavskú slovenčinu", ktorá sa už dobrých dvadsať rokov nerušene presadzuje, a to, čím ďalej, tým úspešnejšie, v našich médiách, najmä v reči tých najčastejšie počúvaných (iste aj primerane platených) redaktorov, vo vystúpeniach viacerých našich politikov na pôde parlamentu i na politických mítingoch v uliciach miest a na námestiach. (Bohužiaľ, aj v reči niektorých pedagógov.) Autor si zrejme neuvedomuje, že dve tretiny obyvateľov Slovenska používa tak v súkromí ako i na verejnosti vo výslovnosti mäkké ľ. No naši politici, pracovníci médií z Bratislavy nanucujú celému Slovenku - akože v rámci spisovnej slovenčiny - výslovnosť tvrdého l tam, kde má zaznieť mäkké. Nie je to jediné jazykové špecifikum, ktorým "obšťastňujú" poslucháčov , ale privykajú ľudí na celom Slovenku ( a sú v tom skutočne úspešní) používať najmä čechizmy a iné nespisovné výrazy. Na vrchole popularity sú v súčasnosti: "jedná sa" o to (spisovne ide o to), "máme za to" ( sme presvedčení o tom), "tým pádom" ( preto, a teda), "ako taký" (je to "jazyková burina"- neznamená nič), "kecanie" o všeličom, "blbnutie", nadávanie do "haj..ov". Redaktori, ktorým sa dostalo takého "vyznamenania", že za štátne peniaze pobudnú na olympijských hrách, učia poslucháčov čechizmom, ako sú "medaile", "zrovna", "moc", "neni", "predčiť" niekoho vo výkonoch, "horkokrvní" hráči a i. Neviem, koho chce presviedčať autor, že Hronského slovenčina je vzdialená súčasnej slovenčine. Asi len toho, kto Hronského nečítal. Áno, kdekomu sa pritrafí, že niečo napíše alebo povie nespisovne. To možno akceptovať. Ale prehrešky proti spisovnej norme v reči mnohých našich politikov a reč niektorých mediálnych profesionálov, to nie sú náhodné "zakopnutia". To je systematická nedôslednosť, to je nevedomosť. (Dôsledok absencie čítania kvalitnej slovenskej beletrie.)
  • ArcL.
    minule som niekde zachytil, že sa vďaka našim jazykovedcom pozašívaným v kanceláriách zmenili pravidlá pri písaní slov ako boli predtým mliekár, prevádzkár a podobné. Po novom je to mliekar, prevádzkar atď. Keď to vyslovíte bez toho dĺždňa, sedí vám to? Ako sa vám to lepšie vyslovuje, ako vám to pripadá prirodzenejšie? Ja som napríklad so spisovnou slovenčinou nikdy problémy nemal, diktáty a slohy na jednotku, hoci samozrejme nikto nie je dokonalý a chybička "se vloudí". Často som sa orientoval inštinktom, alebo som nejak "vizuálne" pocítil, aké i/y tam má byť. Ale takto meniť zaužívané a podľa mňa oveľa logickejšie gramatické pravidlá je úplná blbosť. Ktovie koho to napadlo, či len niekto potreboval vykázať nejakú činnosť. Keby sa radšej niekto postaral, aby ľudia pochopili, že slovné spojenie "máme za to, že..." by malo byť zakázané :) alebo "Dolupodpísaný prehlasujem..." Možno zaužívané medzi ľuďmi, ale veľmi-veľmi nespisovné.

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  2. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  3. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  5. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  6. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  7. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  8. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 738
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 17 684
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 077
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 296
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 340
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 063
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 791
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 565