@alejandro_porque no: Ja v podstate súhlasím so všetkým, čo ste napísali, až na to, že miera erudície trochu závisí aj od času, ktorý ste v tom či inom obore investovali do svojho vzdelávania.
Každopádne ja si nenárokujem na to, aby som "fušoval do remesla" historikom,avšak na druhej strane napr. správa Steinhübela nebola určená primárne historikom, ale predsedovi SNR, a jej kvalitu teda môže posudzovať aj laik. Môžem vám povedať, že tam Steinhubel popísal veci, ktoré, mierne povedané, argumentačne neobstoja. Pôsobí to dokonca dojmom, že je to ukuchtené tak, aby záver bol taký, aký mal byť... Pomyslel som si, že o mojich podrobných výtkach Steinhübelovi napíšem na blogu na sme.sk, ale na žiadosť o otvorenie blogu na moje meno SME už 10 dní nezareagovalo.
Pokiaľ ide o kráľovský titul Svätopluka, tam treba o dejinách deviateho storočia niečo naozaj vedieť, ale v prípade Starých Slovákov toho stačí ešte menej na pochopenie, o čo kráča. Obyvatelia Nitrianskeho kniežatstva v časoch Pribinu boli našimi priamymi predkami, po ktorých sme zdedili o.i. náš jazyk, a nezahrnúť ich existenciu do etnogenézy Slovákov je totálna intelektuálna absurdita. Na to nepotrebujete ani historické vzdelanie, aby ste to nahliadli. Samozrejme, asi to neboli takí "presní Slováci" ako sme dnes my, preto sa mi vidí vhodné zvoliť prívlastok "starí". Samozrejme, nie každému vyhovuje položiť Slovákov na historicko-etnickú mapu Európy tam, kam naozaj patria. Tu prichádza na pomoc zneužívanie vedy. Začne sa od toho, že sa napr. zadefinujú nejaké zástupné pseudokritéria, ktoré akože vystihujú vytvorenie nového národa a zadefinujú sa "vhodne", t.j. tak, aby ich Slováci spĺňali až po príchode Maďarov do Európy (pretože o toto protislovenským falzifikátorom histórie vždy išlo). Tak napr. (tu si len tak vymýšľam príklad) sa povie, že až vylúčením používania nosových hlások sa oddelila slovenčina napr. od poľštiny a teda skôr Slováci neexistovali. Potom sa veľká akože vedecká debata "prehĺbi" a nasledujú monografie za monografiami, ktoré ustália, že to oddelenie nosových hlások sa udialo až v 11. storočí, predtým teda Slováci "neboli" a Prokopčák môže do SME písať, že je nezmysel tvrdiť niečo iné. Všetko toto je politicky motivovaný útok na elementárny zdravý rozum a keď s týmto prídu ľudia ako Kováč, Holec či Steinhübel, tak sa nedivte, že použiť na nich slovo "kolega" sa mi prieči. Veda totiž vzniká kultivovaním ľudského rozumu a nie jeho negáciou...