SME

Diskusia k článku: Máme si robiť vrásky z toho, kedy pôjdeme do dôchodku?

Bez väčšieho záberu dohadovanie, či 60 alebo radšej 70, má zmysel len ako politické Bingo.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
23 príspevkov

  • smokisk1
    No dám do placu úvahu, už teraz máme technológie ktore umožňujú zastať väčšinu práce ktorú ešte dnes vykonávajú ľudia, aj traktory dokážu samé chodiť po poli, prevádzka ktorá vyplienili denne 100 automobilov potrebuje na obsluhu 5 ľudí . Ak to dnes nie je bežné, tak to spôsobuje ekonomika a je otázkou vývoja kedy to bežné bude. Pred 100 rokmi musel pracujúci človek stráviť v práci 16 hodín denne bez víkendov a dovoleniek aby mohol niečo zjesť a neprešlo mu na hlavu, dnes 8 hodín 5 dní v týždni 25 dní dovolenky 17 dní sviatky umožňuje pracujicemu človeku žiť v mnohonásobne vacsom komforte ( možno stovky násobne ) než pred 100 rokmi. Isté k tomu prispeli aj spoločenské zmeny, ale hlavne to umožnil vývoj technológií. Ten je rozhodujúci . Vývoj technológií sa neustále zrýchľuje a posledných 20 rokov je rýchlejších znova násobne ako bola napr prvá dvadsatrocnica 20 teho storočia... Pred 100 rokmi taktiež ten jeden pracujúci dokázal uživiť v biede seba možno ešte deti, ale neprispievak na iné deti, dôchodcov, chorých a podobne . Dnes pracuje asi tak 4 0 percent obyvateľstva K demografickej kríze, nastane o 20 až 30 rokov. Áno, keď do dnešnej situácie vložiť predpokladanú vekovú štruktúru o 30 rokov, dostanete obraz katastrofy, ale situácia nastane o 30 rokov a situácii s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou bude iná, a v zhladom k vývoju ktorý som spomenul aj na stav dnešných technológií, lebo tie už dnes umožňujú úplne iný pomer , nemusím byť ani veľký optimista ak poviem že o 30 rokov už bude na veľmi slušný život celej spoločnosti stačiť 20 percent pracujúcich... Cesta podľa mňa nie je vo zvyšovaní dochodkoveho veku ani v dovoze pracovných síl, ale presne naopak, v znižovaní dôchodkového veku. Prečo ? Aby sa vytvoril ekonomicky tlak na zvyšovanie produktivity práce, teda automatizácie . Ak budeme postupovať opačne alebo neopatrnej, terajšiu uroven len zakonzervujeme alebo aj zhorsime.snazme sa aby na rovnaký alebo vyšší komfort bolo treba podstatne menej práce, nie naopak a bude dobre.
    • smokisk1
      Niektoré slová mi poprepisoval telefón, sorry
      • Kolt a Meirová 105
        OK, napísal si dobrý príspevok. Ja som si zvolil inú cestu. Chcem robiť pokial sa len dá. Teraz mám 64. Skončím tak, že tu zgegnem, alebo v prípade nástupu demencie som inštruoval svoju kolegyňu, aby ma odviedla k výťahu a zobrala mi kľúče. Že si ma tu nechávajú, to som zariadil tak, že pracujem za polovicu ceny práce, aká je v mojej brandži v Košiciach obvyklá.
          • Kolt a Meirová 105
            No, nikdy som nebol obzvlášť múdry, aby niekto veľmi stál o moje služby. Do práce ma vzali ao dočasné riešenie pred 10 rokmi za neveľký plat, ktorý odvtedy nezvýšili, čím sa pôsobením inflácie stal polovičným. Keď som pred dvoma rokmi dosiahol dôchodkový vek, videl som, ako do šéfovej kancelárie chodia chodia mladí týpci. Čoskoro som sa dozvedel, že to chodia na výberové konanie na moje miesto. Dokonca som sa dostal k dotazníku, na ktorom boli otázky ohľadne MS SQL servera, o ktorých som nevedel ani ň. Pravda, nikdy som to ani nepotreboval. Nakoniec to išlo do stratena zrejme preto, lebo firmička, pre ktorú pracujem, by nedokázala preplatiť hotového databázového špecialistu zo zazobaných firiem. Ja ešte podávam aké také pracovné výkony a tak ma nechávajú. Ako vtip pri kávičke padlo aj to, že niekde chodia do dôchodku až po dosiahnutí 70 rokov. Keďže k dôchodku ešte potrebujem nejaké peniaze, nehúpem člnom, lebo stále je môj plat asi trojnásobok oproti tomu, čo by mi dali za dokladanie tovaru v obchode alebo za zbieranie psích hovienok v parku.
    • počtár2

      V niečom máte pravdu

      Napr. nie tak dávno pracovali aj deti a starší pracovali nie do dôchodku, ale kým vládali. Lenže, ľudia vtedy sa napriek tejto práci uspokojili s oveľa nižším štandardom. Napr. Služby pre domácnosti neexistovali, ak nemáme na mysli slúžky u bohatých. Množstvo tovarov sme mali na celý život. (nábytok) V roku 1983 pred 35 rokmi bolo v SR evidovaných cca 1,1 mil osobných vozidiel, dnes je ich viac ako 2,2 mil. Tie vozidlá musel niekto vyrobiť. Môj dedo nemal žiadne auto, môj otec mal 3 autá za život, ja deriem 5. a ešte min. 1 budem potrebovať. Svoje prvé auto som si kúpil, keď som pracoval asi 6 rokov, 5 rokov VŠ+ vojna + 6 rokov práce som žiadne auto nemal. Choďte sa dnes pozrieť na parkovisko pred VŠ. Tá výroba by sa dala možno nahradiť, ale bude viac služieb. V SR máme 5,8 zdravotnej sestry na 1000 obyvateľov, v ČR 7,9, v Nemecku 13,1. v Nórsku 16,89. V SR je cca 40 000 sestier, ak chceme ísť na úroveň Nemecka, máme prácu pre ďalších 40 000. Dnes pracuje cca 2,5 mil obyvateľov t.j. cca 47% lenže: tých mladých nám pribúda veľmi málo 30 ročných máme 85 000, 40 ročných dokonca cez 90 000, 20 ročných je už len 60 000 Dnes sa rodí cca 57 000 detí ročne ich rodičia majú medzi 30-40. Čo ak o 20 rokov budú rodičmi dnešní 10 roční ktorých je 53 000. Zrejme sa im narodí úmerne menej detí. Aj keby mali priemerne 2 deti (od čoho sme dnes ďaleko) tak sa opäť narodí len 50 000 detí. Výsledok: z pracovného trhu odíde 20 ročníkov po 90 000 = cca 1,8 mil a príde 20 ročníkov medzi 50 000-60 000 = 1 100 000. Počet pracujúcich sa zníži o 700 000. To je 25% dnešných pracujúcich. Jediný spôsob ako meniť počty pracujúcich a dôchodcov je nechať ľudí dlhšie pracovať.
      • smokisk1
        Áno, ak je žiadané aby pracovalo 40-50 percent populácia treba nechať ľudí dlhšie pracovať, ja som rozpísal vyššie prečo si myslím že taký podiel obyvateľstva v budúcnosti nebude musieť pracovať , v dnešných číslach a štatistikách odpoveď nenájdete , môžte sa o to pokúsiť ak okrem vekovej štruktúry zaratate aj predpoklad vývoja produktivity práce , rozdiel medzi produktivitou v jednotlivých vekových kategóriách a podobne
  • vicko

    Tak by ma zaujimalo

    kedy chce ist do dochodku autorka clanku - nech netvrdi ze jej je jedno dokedy bude povinnost pracovat. Ma to aj inu suvislost - skolky nie su, vyberat deti zo skoly, vodit na kruzky a dat veceru, postarat sa pri chorobe mozu stari rodicia dochodcovia, ale ked budu v robote, tak sotva. Fyzicky narocna praca sa neda robit do 70, aby zrobeny murar podaval vykon ako 25 rocny Srb. Realita je ze po 50/55/60tke na urad prace ... ale dochodkovy vek sa pravidelne zvysuje.
    • počtár2

      Neexistuje povinnosť pracovať.

      Starostlivosť o vnúčatá je fajn, ale zvládli ju aj rodičia, ktorí nemali pri sebe starých rodičov. Nemusíme do 70 rokov robiť fyzicky ťažkú prácu. Ak bude málo ľudí budete môcť robiť trebárs vrátnika. Mám suseda, je pokrývač na dôchodku, má 70 a po strechách lozí lepšie ako 50-ročný.
    • silver

      Keď na mňa príde dôchodkový vek,

      bol by som rád, keby som sa mohol rozhodovať sám, bez toho aby mi prikazoval nejaký ústavný zákon. Ak sa ten zamýšľaný ústavný zákon schváli, tak to bude mať dosah o 20rokov. Teda tých, ktorí odídu do dôchodku najbližších 20 rokov sa tento zákon týkať nebude. Za ten čas sa vymení 5 ďalších rôznych vlád. To fakt nie je dnes nič dôležitejšie na riešenie ako to, čo bude o 20 rokov?
  • xTRADER
    Celá teoria DOCHODKU je okrádanie pracujúcich občanov. Všetkých vrátane robotníkov, ktorí volia ten SOCIALNY EXPERIMENT. Píšem o dôchodku, pre tých čo by argumetnovali o nemocnskej, invalidite prípadne u tých pomlejších - zdravotných odvoodcoch.

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 013
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 710
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 502
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 253
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 685
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 334
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 611
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 523