Nuž veď áno, pán Gavura, je to skoro tak ako píšete: "otvorenosť poézie z autorovej strany prináša voľnosť prístupov pre čitateľa. Môže si tak bez rizika omylu zvoliť, či básne prijme ako šteklenie mozgu alebo zovretie srdca." Upresnil by som len, že ja ako čitateľ s voľným prístupom vidím bez najmenšieho rizika omylu ešte tretiu možnosť: mne osobne "poézia" Rebru či Macsovszkého dvíha žalúdok...
Prejdime k ďalšiemu vášmu citátu: "S básnickou technikou využívajúcou sústredenosť na text (namiesto na človeka) prišiel medzi prvými začiatkom 90. rokov minulého storočia Peter Macsovszky, ktorý postupne vo viacerých knihách predstavil niekoľko modelových prístupov, ako tvorivo využívať proces vzniku a recepcie textov napr. technikou asambláže, textových koláží a montáží, kultúrnych hybridizácií (s japonskými žánrami alebo s jazykom floskúl a klišé)."
Nuž ja som zopár tých Macsovszkého "básní" sústreďujúcich sa na text (namiesto na človeka) čítal a dovoľujem si vyjadriť svoj názor, že sú neskutočne stupídne a nemajúce nič spoločného s tým, čo civilizovaná ľudská spoločnosť považuje za poéziu. Úprimne ma desí, že niekto, kto je štátom platený ako literárny vedec, sa dokáže pozitívne vyjadrovať o vrchole nevkusu, ktorý z môjho pohľadu reprezentujú Macsovszkého "verše" a ešte viac ma šokuje, že celá slovenská komunita literárnych vedcov sa od vás nedištancuje za vaše chápanie literatúry vo všeobecnosti a poézie zvlášť.
Nakoniec posledný citát: "Macsovszky sa pokúšal o odstránenie emócií, ktoré sa – podľa autorových slov – "v poézii tematizujú do omrzenia“."
Odstrániť emócie z poézie mi príde ako pozbaviť matematiku logiky alebo futbal ihriska. Avšak ak cítite, že sú repetitívne profesie, kde sa do omrzenia tematizuje to isté, čo keby ste sa v rámci podobného tvorivého experimentu ako vymyslel Macsovszky podujali obohatiť aj pracovnú náplň literárneho vedca? Mohli by ste vykonávaťna fakulte napr. nejakú manuálnu činnosť, ako je údržba elektrických sietí v budove či varenie obedov pre študentov. Podľa mňa by to malo ako bonus aj vyššiu spoločenskú užitočnosť ako prejavy Macsovszkého "originality"...