Schutz to správne vystihol.
To, čo vidíme na bielorusko-poľskej hranici, je len absolútne minimalistický príklad toho, čo sa stane, ak s tisícov imigrantov sa stanú státisíce a milióny.
A tak ja stále a stále vypisujem, ak je nejaká diskusia týkajúca sa rozpočtu na obrane, kde okamžite prevládnu diskutéri, ktorí drukujú nápadu armádu okresávať, že stíhačky, transportéry a ostatné sú zbytočné, že potrebuje zdravotníctvo, školstvo a neviem čo. Iste, tieto rezorty potrebujú, nespochybniteľne. Naozaj nespochybniteľne.
Ale až sa sem nasunú tie státisíce ,ktorých predvoj je terazky stovky km na sever či severovýchod, tak prvé, čo bude potrebné, bude dobre vycvičená a vyzbrojená armáda. Pretože hroziaci hlad, nedostatok potravín, vody, iné náboženstvo a túžba mať sa tak dobre ako sa majú Európania naozaj raz môžu vyvolať situáciu, ktorej sa nikto nebude chcieť dožiť.
A potom budú najviac bliakať a požadovať okamžitý zásah armády práve tí, ktorí jej terazky nevedia prísť na meno a okresávali by ju ako prvú na rane. Lebo majú zúžený obzor a všetky hrozby sa im aktuálne zdajú vzdialené a nepravdepodobné.
Opak je pravdou.
Postupne sme sa blížili k NATO sľúbenej méte 2,4 percenta, Matelko a kol sa rozhodli, že NIE, že pôjdeme opačným smerom a to smerom znižovania výdavkov na obranu. Jemu a ostatným, čo mu drukujú, tiež končí obzor na slovenskej hranici, za ňu nevidia, s jedinou výnimkou. Pri plánovaní dovolenky pri mori.
Ja nehovorím imigrantom absolútne NIE, to nie.
Ale každý štát má svoju suverenitu a len daný štát má právo rozhodnúť "Ty áno, ty nie". Nikto, žiadny Sýrčan, Iračan či Afgánec nemá PRÁVO na vstup do EU s tým, že "Postarajte sa o mňa, ja sa tu, len tu, chcem mať dobre". Ale každý štát má právo rozhodnúť, komu vstup na svoje územie povolí a komu nie.