Článok, ktorý kritizujete sa pokúša bežným čitateľom popísať politické spektrum strán na Slovensku, bez nadmerných politologických ambícií. Klasifikácia je sťažená neexistenciou demokratických politických strán, fungujúcich ako katalyzátor názorov na spôsob fungovania spoločnosti a súčasne tvorcov a vyberateľov vhodných politických predstaviteľov. Naše strany sú organizácie na presadenie sa ich tvorcov a vedúcich predstaviteľov, bez ochoty a často aj schopnosti vnímať potreby spoločnosti v širších súvislostiach.
Ale máte pravdu, že ekonomické členenie spoločnosti na pravicu a ľavicu, možno definovať aj v súčasných spoločenských podmienkach. Viac ako zo spoločenského postavenia, vychádza z osobného nastavenia jednotlivcov, a preto je ťažšie reprezentovateľné politickými stranami. Ľavicovými prejavmi sú preferovanie sociálnych úloh štátu, podpora až pozitívna diskriminácia marginalizovaných spoločenských skupín, pravicovými zas glorifikovanie zásluhovosti, nezávisle od jej zdrojov. Ľavica je limitovaná zdrojmi, pravica spoločenskou súdržnosťou.
Častá je korelácia ekonomického a hodnotového osobného nastavenia, od progresívneho vľavo ku konzervatívnemu vpravo. Často tieto nastavenia pri hodnotení strán nerozlišujeme, čo ešte viac zneprehľadňuje politické spektrum.
Každý pokus to vysvetliť, môže pomôcť nám čitateľom a voličom sa rozhodnúť, teda vďaka za ten Váš.