Autor je odborársky funkcionár a zakladateľ OZ Pracujúca chudoba
V dvoch newsletteroch sa zástupca šéfredaktorky SME pustil do politologických analýz slovenskej politickej reprezentácie minulosti i súčasnosti.
Jeho tvrdenie, že klasické delenia na ľavicu a pravicu „dnes stráca opodstatnenie“, je však zásadne mimo. Na podporu tohto tvrdenia vo svojom texte použil niekoľko všeobecných faktov, ktoré však jeho záver nepodporujú.
To, že v politológii delenie na ľavicu a pravicu má stále zmysel, potvrdzuje stále platný konsenzus, ktorý sa vyučuje od špičkových univerzít až po tie vidiecke, po celom svete.
To, že s týmto delením strán na Slovensku máme problém, nepotvrdzuje absenciu potreby zisťovania politickej ideológie strán, ale fakt, že všetky relevantné politické strany na Slovensku sa snažia držať kdesi v strede a tým oslovovať všetkých voličov.
Prečo spochybňujeme delenie na ľavicu a pravicu, keď nespochybňujeme delenie na liberálov a konzervatívcov? Lebo nám to vyhovuje? Alebo je to oveľa jednoduchšie, pretože na tejto osi slovenské politické strany jednoducho nezahmlievajú a hrdo sa k svoje príslušnosti hlásia? Pritom tieto dve osi sú základnými kritériami pri určovaní ideologickej podstaty politických strán.

Populistická ľavica?
Jakub Filo tvrdí, že „je oveľa dôležitejšie začať minimálne najbližšie mesiace rozlišovať strany v prvom rade na populistické a nepopulistické“. Tento postoj, ktorý sa na prvý pohľad môže zdať správny, dokladá rozdelením politických strán do jednotlivých táborov takto: ľavičiari sú populisti a pravičiari sú demokrati.
Ak sa však pozrieme na pôvod slova populizmus, tak jeho zmysel bol pôvodne pozitívny a znamenal politiku robenú v prospech väčšiny (ľudu), zameranú na bežného človeka, odmietajúcu elitárstvo a vyslovujúcu sa za rozšírenie prvkov demokracie.