SME

Prečo toľkí ostávame na Slovensku?

Ostávam, ale vlády a politici s tým nemajú nič spoločné.

Výber šéfredaktorky - Beata BalogováVýber šéfredaktorky - Beata Balogová (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Milé čitateľky, milí čitatelia,

vždy, keď strávim pár dní v New Yorku, niekto sa ma opýta, prečo som tam neostala žiť, ak som tam študovala. Ak otázka nezaznie od cudzinca, tak si ju položím ja sama.

Rozmieňam si odpoveď, že na Slovensku žije moja rodina, na drobné. Od argumentu, koreňov, sily odtieňov jazyka až po dosah mojej profesie. Spomeniem si dokonca aj na záhradu svojej starej mamy, na rozhovory s ľuďmi, ktorí kladú otázky so srdcom chápajúceho, a to aj vtedy, ak poznajú odpovede, lebo kráčali podobnými kultúrnymi cestičkami ako ja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Milujem rôznorodosť a farby, všetky odtiene tvárí, textúry vlasov a štýly oblečení, ktoré ma obklopia počas jedinej jazdy metrom číslo jeden naprieč Manhattanom. Mojej bývalej škole momentálne šéfuje Afroameričan a skvelý autor William Jelani Cobb a učia tam novinárky, ktoré formovali naratív profesie.

Samozrejme, aj Amerika má svoje čierne diery s ľuďmi, ktorí ju ťahajú do minulých storočí a ich hlasy Donald Trump zmocnil a preniesol do všetkých kútov sveta.

Ostávam na Slovensku, napriek tomu, že tu stále masívne prevláda naratív bieleho muža stredného veku. Ostávam, ale vlády a politici s tým nemajú nič spoločné. Naopak, za posledné desaťročie politici vyrábali mnoho dôvodov, prečo mnohí odchádzajú.

Oproti Maďarsku máme stále verejný priestor, v ktorom sa diskutuje, ale nie vďaka vláde Igora Matoviča, ale aj napriek tomu, že tento priestor systematicky znečisťuje. S tým, že Matovič politiku otvoril aj ľuďom, ktorí by pokojne odsúhlasili aj upaľovanie bosoriek a topenie kacírov, keby im niekto zatlieskal, vyrába ďalšie dôvody, prečo ľudia zvažujú odchod.

SkryťVypnúť reklamu

Ale ostávame. Aj kvôli tým, ktorí všetky dôvody na odchod chápu, ale ostávajú s nami. Kvôli ktorým by sme eventuálne mali dôvod odísť, oni nikde neodchádzajú.

Ale ostávame aj pre niečo, čo nás presahuje, čo zachytávajú najlepšie mozgy a veľké srdcia vo svojich knihách, gestách. Čo zachytávajú ľudia, ktorí pomáhajú, napríklad aj ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou.

Nebuďme porazení

Komentátor Michal Havran sa tiež zamýšľal nad tým, prečo majú mnohí pocit, že by mohli zo Slovenska už aj zajtra odísť. Pre Havrana však odchod nie je alternatíva a nechce, aby sa Slovensko cítilo porazené.

"Slovensko si nezaslúži byť stratené ani odovzdané ako léno zlatej horde teroristického štátu ani klérofašistickým postavičkám, ktoré sa rozhodli, že aj u nás sa odohrá jedna zo sekvencií revanšu za školy a volebné právo pre všetkých, ako presadilo osvietenstvo. Kto chce, nech sa pridá, no neodrádzajte nás od toho," píše Havran.

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte: Proti porazeneckej nálade

Keď Rusi utekajú

Minulý týždeň aj ľudia, čo už pred mesiacmi prestali sledovať vývoj bojov na Ukrajine, znovu začali sledovať správy a sociálne siete. Obrazy opustených ruských tankov boli populárnejšie než psíkovia a mačičky a zdieľali ich dokonca ľudia, ktorí za iných okolností prezentujú len seba samých.

Dokonca ani proruskí blogeri nenachádzali spôsob, ako prezentovať porážku, aby budila dojem víťazstva.

Kolega Jakub Filo sa pozrel na to, čo to reálne znamená, že ukrajinská armáda za dva týždne oslobodila päťkrát viac územia ako Rusi obsadili za dva mesiace.

Čítajte: Úspešná ukrajinská protiofenzíva. Ako prebehla a aké sú štyri kľúčové zistenia?

Čo nám Rusko ukázalo?

Ukrajinská kontraofenzíva v Kupiansku, Iziume a pri bránach Chersonu priniesla jedno zásadné poznanie aj pre kolegu Petra Tkačenka. Teda okrem toho, "že ruské impérium je niečo medzi zbytočnosťou a škodcom, tŕňom v päte".

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Tkačenka vďaka morálnej a vojenskej sile Ukrajiny museli Rusi predviesť viac-menej všetko, čoho sú pri ofenzívnej vojne schopní.

"Je to odpudivé, stojí to desaťtisíce životov a spôsobuje to nepredstaviteľné škody, ale víťazstvo to nie je a nebude. Dnes je zrejmé, že mieru najlepšie pomôžeme ďalším vyzbrojovaním Ukrajiny bez väčších obáv o vlastnú bezpečnosť. Rusi nám nič neurobia, lebo v skutočnosti nemajú ako."

Čítajte: O Rusku už vieme všetko

Samozrejme, stále platí, že Rusko sa svojou propagandou, ktorá preniká do celého regiónu, snaží rozložiť demokratické inštitúcie a, žiaľ, vďaka pomoci lokálnych politikov, ako je Viktor Orbán alebo Robert Fico a fašisti, je pomerne úspešné.

Nejasnosti na domácom fronte

V čase, keď staré štruktúry, teda konkrétne tie Ficove, sú zadebnené na inštitúciách, ktoré majú čo-to do činenia s právnym štátom, nominácia Viliama Karasa do pozície ministra spravodlivosti vyvoláva legitímne otázky.

SkryťVypnúť reklamu

Karas chcel zmierniť tresty za korupciu, ponechať paragraf 363 a kritizoval aj chystané zmeny v trestných kódexoch. Podpísal sa pod výzvu časti prokurátorov kritizujúcu útoky na generálneho prokurátora aj na celkovú prácu prokuratúry a pochvalne sa vyjadroval aj o niektorých prípadoch, keď Žilinka použil kritizovaný paragraf.

Kolega Roman Cuprik vysvetľuje, prečo je nominácia Karasa sporná, a Peter Kováč sa pozrel na to, či je minister prepojený na oligarchu Miroslava Výboha.

Čítajte: Zmena paragrafu 363 či trestov za korupciu? Okolo nominácie Karasa sú tajnosti

Čítajte: Karasa priblížil k Výbohovi spolužiak z detstva. S oligarchom sa vraj nevideli vyše desať rokov

Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 938
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 517
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 312
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 117
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 233
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 794
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 621
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Tkačenko.

Keď smerácia hovoria o absolútnej slobode slova, myslia tým náhubok.


1
Péter Krekó.

Orbán, Vučić a Dodik vs. Trump 2.0: Očakávania narazili na americké clá.


Péter Krekó a 1 ďalší
Gustáv Murín, šéf Slovenského literárneho centra, vyvolal na festivale Svet knihy Praha medzinárodný škandál. Riaditeľ festivali Radovan Auer napísal ministerke kultúry, aby ho už do Česka neposielala.

Murín by nemal reprezentovať spisovateľov ani len v stánku pre zlacnené knihy.


5

Niežeby to nebolo krásne, ale čo s tým máme my ostatní?


9
SkryťZatvoriť reklamu