Milé čitateľky, milí čitatelia,
mnohí premýšľajú nad Petrom Pellegrinim. Dokonca aj ľudia, čo si mysleli, že už si ho v sebe vyriešili a zatriedili so správnou nálepkou. Dnes si však mnohí nanovo otvárajú jeho katalóg. Chcú pochopiť, kde Pellegrini v skutočnosti stojí a čo si naozaj myslí.
Či môže byť aj niekým iným než kapitánom záchranného člna pre členov Smeru, ktorí mali pocit, že loď Roberta Fica ide nezvratne ku dnu. Čo je ešte dôležitejšie, či nakoniec tento čln neprenesie na breh víťazstva aj samotného Fica.
Kedysi mal Fico jednu tvár pre zahraničných partnerov a jednu pre voliča. Momentálne je Pellegrini uväznený v ešte hlbšej dvojtvárnosti. Chce odmietnuť Fica, ale nemôže odmietnuť jeho stranu, ktorá bez svojho lídra má relevanciu miestneho čitateľského spolku.
Chce sa dištancovať od spôsobu vládnutia Fica, ale nemôže súhlasiť s jeho kritikmi. Nemôže povedať, že sa rozkladal právny štát, manipulovalo sa verejné obstarávanie a polícia sa riadila ako mafiánska organizácia. Keď vypovedal ako svedok na NAKA, povedal, že nevie o nejakej organizovanej zločineckej skupine.
Keď Fico hovoril o politických procesoch a policajnom prenasledovaní opozície, Pellegrini nevyvracal jeho slová a hovoril o akútnej kríze právneho štátu. Lebo sa ho to bytostne týkalo a stále týka. Ktokoľvek si pozýva k sebe Pellegriniho, pozýva si aj jeho politickú minulosť.
Väčšina relevantných komentátorov už povedala, že demokratické smerovanie krajiny môže nakoniec sčasti závisieť od rozhodnutí bývalého Ficovho spolupútnika.
Pellegriniho minulosť nie je jediný problém. Stále sa prihovára aj Ficovým voličom. Tak ako sa Fico prihovára fašistom, čo ho nevyhnutne mení. Ak chce Pellegrini presvedčiť o svojej (vonkajšej) zmene, nemôže pretrvávať v amorfnom stave.
Je pravda, že byť poloprázdnou nádobou, do ktorej si môže každý doliať obsah podľa svojich očakávaní a nádeje, sa zatiaľ Pellegrinimu vypláca. Pre voličov demokratických strán (majú o niečo hlbšie siahajúcu pamäť než volič Fica) ostáva neuveriteľný. A zatiaľ nevieme, koľkí z nich prijmú premisu, že bez Pellegriniho to nepôjde.
Zároveň na nejakom bode práva sa táto nejednoznačnosť stáva najväčšou slabosťou politika.
Bez Pellegriniho alebo s ním?
Aj kolega Samo Marec sa zamýšľa nad tým, čo momentálne pre stranu demokratického bloku znamená, ak odmieta spoluprácu s Pellegriniho Hlasom. Popritom pripomína, že v jeho textoch nikto nenašiel ani jedno pekné slovo na adresu Pellegriniho.
„Nikto sa mu tu nevrhal do náručia, naopak: vždy zaznelo, že si veľmi dobre pamätáme, odkiaľ Peter Pellegrini prichádza, že vždy zastával všetky úrady, ktoré práve zastávať bolo treba, aj že o jeho motívoch si netreba robiť ilúzie. Rovnako si pamätáme aj iné: ako zúfalo, trápne a aj za cenu ľudských životov vajatal okolo očkovania, aj ako sa zapojil do zbytočného humbugu okolo obrannej zmluvy. Mimochodom, toto nám s vojnou za dverami naozaj zostarlo ako vínko,“ píše Marec.
Zároveň však dodáva, že máme do činenia s mohutným voličským blokom, ktorý má desiatky percent a síce sa občas prelieva medzi jednotlivými stranami, ale inak je nemenný. „No a ak ten blok en bloc odmietnete, vlastne hovoríte, že chcete byť v opozícii,“ dodáva.
Čítajte: Najhorším scenárom nie je vláda s Pellegrinim, ale bez neho
A čo vojna na Ukrajine?
Pellegrini nateraz tvrdí, že nestojí o partnerstvo s niekým, koho by zahraničie izolovalo, čo pre kolegyňu Zuzanu Kepplovú môže znieť „ako prísľub, že Fico ostane na kôpke len s fašistami, ak by vo voľbách hoc aj zvíťazil".
Zároveň Pellegrini vie, že pripojením sa ku konsenzu o Ukrajine „si kupuje domáce aj zahraničné odpustky. Pretože extrém, na ktorého čelo sa natlačil Fico, mu slúži ako dostatočný kontrast“.
Čítajte: Pellegrini ukazuje, aký je prijateľný
A tá v polícii?
Robert Fico sa naďalej snaží spochybniť prácu vyšetrovateľov, ktorí vyšetrujú ľudí blízkych Smeru. Snaží sa svojim voličom nahovoriť, že ide o politickú likvidáciu opozície. Popritom práve on umožnil oligarchom prístup do štruktúr polície. Tí tam zanechali dodnes nevymazateľné stopy.
Na tlačovkách púšťa aj také nahrávky z odpočúvaní, ku ktorým nemajú prístup ani obvinení ľudia, ktorých majú záznamy usvedčovať. Cituje tiež úradné záznamy, o ktorých tvrdí, že mu ich v obálke doniesol neznámy muž do parlamentu.
Kolega Peter Kováč núka čitateľovi barličku, aby sa nestrácal v tom, kto je kto vo vojne v polícii.
Čítajte: Fico púšťal Kaľavského, predtým volal vyšetrovateľovi Emmelovi. Kto je kto vo vojne policajtov?
Práčka na peniaze
Pre platcov daní sa blíži termín na podanie daňového priznania a zaplatenie daní pre štát. Nie každí to tak robí. INDEX sa pozrel na príbehy desiatich najväčších neplatičov finančnej správy.
Je medzi nimi firma zapojená do karuselového podvodu alebo obchodník s emisiami. Okrem veľkých dlhov ich spája aj množstvo nejasností a otáznikov.
Čítajte: Zo Slovenska si urobili práčku na peniaze. Kto sú najväčší daňoví dlžníci
And the Oscar goes to...
Bol to týždeň Oscarov a málokto to vie o oceneniach písať tak zábavne, zaujímavo a zároveň s hĺbkou pohľadu ako moja kolegyňa Kristína Kúdelová. Ak sa chcete dozvedieť, či niekto vôbec rozumel víťaznému filmu, či bola Veľryba skutočným veľdielom alebo prečo sa podobala súťaž o najlepšiu herečku na dostihy, prečítajte si jej články:
Čítajte: Je taký bláznivý, že mu nerozumeli ani jeho vlastní herci. Všetko, všade, naraz ovládol Oscary
Čítajte: Súťažíme ako kone na dostihoch. Oscara pre najlepšiu herečku sprevádzala hádka
Čítajte: Sexuálne zneužitý a opustený. Brendan Fraser sa cez chorobnú obezitu dostal k vykúpeniu
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME