Milé čitateľky, milí čitatelia,
Viktor Orbán často obšťastňuje svojich poslucháčov „prísloviami Dakotov“. Pred časom presviedčal voličov Fideszu, že treba zastaviť bruselské sankcie proti Rusku, lebo nefungujú, nasledujúcou vetou: Ak zistíš, že sedíš na mŕtvom koni, tak z neho zosadni. Aké jednoduché. Obyčajný Maďar to vie a bruselskí byrokrati nevedia.
Spomenula som si na tieto príslovia, keď som počúvala prvú tlačovú konferenciu Roberta Fica po podpise memoranda o vládnutí s Hlasom a so Slovenskou národnou stranou. Povedal, že jeho vláda sa bude riadiť slovenským príslovím: Do pekla? Dobre. A na veľkom bielom koni a „my sme na toto všetko veľmi dobre pripravení“.
Čo tým chcel Fico okrem pátosu mačov ukázať, nevieme. Niektoré veci však Fico povedal pomerne jasne a boli desivejšie než obraz cválajúceho Fica na bielom koni do pekla. Odznel odkaz pre policajného prezidenta, ktorý sa medzičasom zbalil a pripravil si žiadosť o odchod do civilu.
Ovládnutie polície je pre Fica natoľko kľúčová téma, že o nej musel hovoriť hneď po tom, ako sa spečatila jeho šanca na vládnutie, o ktorom tvrdil, že bude demokratické. Lenže právne zásahy do vyšetrovaní a zmeny v polícii, po ktorých sa mu už od prvého októbra zbierajú sliny v ústach, budú zasahovať do princípov právneho štátu.
Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že nebude len pasívne prijímať ministerské nominácie, ale využije svoje právomoci, aby sa do pozície napríklad ministra vnútra nedostali trestne stíhaní ľudia, prípadne osoby, ktoré by narúšali dôveryhodnosť týchto inštitúcií. Nominácia niektorých členov Smeru by bola výsmechom – a to nielen do prezidentkinej tváre.
Neoficiálne ministerské zoznamy napríklad prisudzujú post ministra obrany Robertovi Kaliňákovi, ktorému stíhanie zastavila Generálna prokuratúra cez paragraf 363. Zatiaľ nevieme, akým postom sa Smer odvďačí trestne stíhanému Tiborovi Gašparovi. Fico vykrikuje proti politizácii polície, ale práve počas jeho vládnutia bola časť polície prenajatá oligarchovi Bödörovi.
Nikto nepochybuje, že Robert Fico je pripravený docválať aj do horúceho pekla, tam, kde sa demokracia končí. A zjavne na to nebude potrebovať bieleho koňa.
Čítajte: Pellegrini sa vracia k svojej skaze
Zápas v polícii
Pravdepodobný nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa netají kritickými postojmi k šéfovi policajnej inšpekcie Petrovi Juhásovi či jeho zástupcovi Jurajovi Svitokovi. Ešte predtým, ako sa ich nový minister zrejme pokúsi zbaviť, sa vedúci funkcionári inšpekcie pokúšajú o očistu svojej organizácie.
Kolega Peter Kováč vysvetľuje, ako ďaleko sa dostalo vyšetrovanie kauzy čurillovcov. Dnes už inšpekcia tuší, kto stál za únikom nahrávok z tohto prípadu, s ktorými sa hrdil aj samotný Fico na tlačovkách.
Ako teda poraziť Fica?
Od volieb si viacerí opakujú, že „voľby nedopadli zle“, vlastne dopadli podľa očakávaní. Pre publicistu Sama Marca je dôležitou správou, že „jednoznačnú – priam ústavnú – väčšinu hlasov majú v parlamente strany, ktoré budúcnosť Slovenska vidia na Západe. Vôbec nikto nechce vystupovať z Európskej únie a ani z NATO“.
Podľa Marca sa scenár súdneho dňa nenaplnil. Síce v čase, keď Marec písal svoj text, ešte nevedel, že Pellegrini sa definitívne pridá k Ficovi, ale jeho text napriek tomu nezostarol.
Čítajte: Je úplne jasné, ako poraziť Fica. Teraz alebo v budúcnosti
Nejde len o ministerstvá
Zvonku sme videli tlačové konferencie, nejaké odkazy o tom, kto je pre koho neakceptovateľný, rozmýšľali sme nad tým, kto bude predseda parlamentu, prípadne minister vnútra. Anatómia delenia moci je však oveľa komplikovanejšia.
Môj zástupca Jakub Filo pre čitateľov vysvetľuje, aké štátne posty sa delia medzi prípadnými koaličnými partnermi. Existuje veľa postov a inštitúcií, ktoré spadajú pod jednotlivé ministerstvá, a teda strany, ktoré ich pri delení získali. „Tým sa v pomyselnom delení zvyšuje aj ich hodnota,“ píše Filo.
Hovoríme o postoch ako: riaditeľ Sociálnej poisťovne a pobočky – spadajú pod ministerstvo sociálnych vecí, 79 prednostov okresných úradov vymenúvaných vládou, 79 pozícií riaditeľov úradov práce vymenúvaných ministrom sociálnych vecí a rodiny, 33 nemocníc a iných zdravotníckych zariadení a 36 úradov regionálneho zdravotníctva spadajúcich pod ministerstvo zdravotníctva.
Čítajte: Nejde len o ministerstvá, v hre sú stovky postov. Aká môže byť ponuka pre Pellegriniho
Rok po útoku
„Takto presne pred rokom som milovala presne tú istú ženu, ktorú milujem dnes. Obidve sme však vtedy boli v diametrálne inom nastavení. Je mi zvláštne takto to napísať, ale naša láska nabrala po vražde iný rozmer. Teroristický útok v Teplárni bol pre mňa impulzom ku coming outu,“ povedala Lucia Ondrušová, učiteľka na strednej škole.
Pri príležitosti prvého výročia teroristického útoku na Tepláreň sa moja kolegyňa Michaela Žureková opýtala viacerých ľudí z LGBTI+ menšiny, ako udalosť spracovali a k akým zmenám v živote či správaní ich priviedla. Lucia bola jedna z nich.
Čítajte: Naša láska nabrala po vraždách iný rozmer. Queer ľudia opisujú, ako prežili rok po útoku v Teplárni
Kto zarobil najviac?
Kolega Tomáš Vašuta z Indexu pripravil o niečo viac ako len zoznam najlepšie zarábajúcich spoločností na Slovensku. Vysvetľuje nám aj to, čo niektorým firmám pomohlo dosiahnuť miliónové zisky.
Čítajte: Keď sa zisky počítajú v stovkách miliónov. Kto zarobil na Slovensku najviac?
Ďalšie články, ktoré vás zaujali:
- Kolonializmus navždy zmenil Blízky východ. Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?
- Chatár Beránek: Najväčšia úcta k nosičovi je ustúpiť mu z cesty a nehovoriť na neho
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME