SME

Ako je chránené slovenské nebo a sú ohrozené jadrové elektrárne?

Odchod talianskeho systému reálne neznamená veľkú zmenu.

Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS.Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS. (Zdroj: army.mil/kongsberg.com)

Autor je politológ

Premiér Robert Fico v reakcii na to, že Taliani plánujú stiahnuť protilietadlový systém SAMP-T, vyjadril svoje rozhorčenie rámcované otázkou: „Kto teraz bude chrániť naše jadrové elektrárne?“

Pritom stiahnutie systému bolo dopredu známe a mal za päť mesiacov vyrokovať náhradu. Namiesto toho však obhajoval Putina a útočil na západných partnerov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odchod SAMP-T reálne neznamená veľkú zmenu – v skutočnosti chráni len Záhorie. Atómové elektrárne, dokonca ani Bratislavu, nie. Máme však ešte niekoľko starých systémov KUB a komplety krátkeho dosahu.

SkryťVypnúť reklamu

Problém je, že pred najpravdepodobnejšími hrozbami nechránili Slovensko od začiatku konfliktu ani predchádzajúce vlády – namiesto racionálneho posúdenia rizík a adekvátnych opatrení totiž „kreslili kruhy“.

Kreslenie kruhov

Odovzdanie systému S-300 Ukrajine krátko po začatí konfliktu bolo veľké štátnické gesto. Nič na tom nemení, že v skutočnosti bol systém už polofunkčný a Ukrajinci, na rozdiel od nás, si ho dokázali zbojaschopniť.

V reakcii na to nám spojenci poskytli až tri batérie systémov dlhého dosahu. A začalo sa „kreslenie kruhov“ na mape, ako rozmiestnené patrioty s oficiálnym dosahom 160 km chránia Slovensko. V skutočnosti je však na hornatom Slovensku akýkoľvek systém protivzdušnej obrany (PVO) limitovaný terénom a z toho vyplývajúcim „radarovým tieňom“.

SkryťVypnúť reklamu

S-300 dokázal z postavení pri Nitre účinne chrániť len rovinatú južnú polovicu západného Slovenska a napríklad patrioty na Sliači efektívne chránili Zvolenskú kotlinu. Bratislava je tak pre taliansky SAMP-T na Záhorí v radarovom tieni Malých Karpát.

Samozrejme, závisí od výšky okolitých hôr a výšky letu cieľa, ale na Slovensku nemá zmysel uvažovať nad systémami s dosahom väčším ako 70 km.

Rusi navyše nedokázali nad Ukrajinou vytvoriť vzdušnú nadvládu a pravdepodobnosť, že by ruské letectvo v najbližších rokoch dokázalo ohroziť Slovensko, sa limitne blíži nule. Následkom bolo postupné sťahovanie západných PVO systémov zo Slovenska.

Síce stále raritným, ale jediným pravdepodobným ohrozením Slovenska dnes sú „zablúdené“ ruské či ukrajinské strely s plochou dráhou letu, ktoré dokážu letieť len pár desiatok metrov nad zemou a „križovať“ medzi terénnymi nerovnosťami. Takéto prípady sa už skutočne stali.

SkryťVypnúť reklamu

Na ochranu pred týmito hrozbami by zodpovedná vláda umiestnila systém PVO (postačoval by aj stredného dosahu) pri východnej hranici a s čo najväčším rozhľadom, a teda čo najvyššie. Napríklad na Vihorlate.

A oveľa dôležitejšie ako „kreslenie kruhov“ v hĺbke nášho územia je pokrytie radarových medzier v hornatom teréne severovýchodného Slovenska ďalšími systémami kratšieho dosahu, teda vytvorenie účinnej integrovanej PVO bariéry, cez ktorú na Slovensko spomínané hrozby vôbec nepreniknú.

Takto postupovali Poliaci, ktorí patrioty sústredili k východnej hranici (Rzeszów, Lublin) a doplnili ich systémami krátkeho dosahu aj z PVO pozemných síl.

Žiadna vláda to však neurobila a Fico svojimi vyjadreniami pokračovanie pomoci od spojencov zarúbal.

Sú ohrozené jadrové elektrárne?

Výkonné systémy PVO, toľko pertraktované politikmi, však majú jednu nezastupiteľnú úlohu – ochranu pred taktickými balistickými raketami. Ich strely majú totiž dostatok rýchlosti a energie v koncových dráhach letu, aby dokázali zasiahnuť rýchle dopadajúce balistické strely.

SkryťVypnúť reklamu

Vojenským cieľom bude najmä letisko Sliač – keď tam budú naše F-16 a keby si Rusi trúfli na konflikt s NATO. To je však najbližšie desaťročie krajne nepravdepodobné. Ochrana civilných cieľov, napríklad hlavného mesta, je potom na politickom rozhodnutí. Jadrové elektrárne (JE) to však veľmi nemajú prečo byť. Sú najlepšie chránenými civilnými cieľmi.

Jadrové časti elektrární majú približne 1,5 metra hrubý železobetónový kontajnment – prežije pád lietadla, neprebijú ho ani bežné bomby a rakety. Hlavice ruských balistických striel Iskander to pravdepodobne dokážu, nastáva však druhý problém – ako trafiť v elektrárni reaktor, ktorý je v skutočnosti „maličký“, s priemerom len asi tri metre.

A keby aj zasiahli reaktor, výsledkom bude, že sa z neho vyleje voda a zachytí sa v hydroakumulátoroch. Černobyľ u nás nehrozí. Faktom, ktorý však treba neustále pripomínať vystrašeným obyvateľom, totiž je, že naše reaktory VVER pracujú na inom princípe ako černobyľské. Strata vody v nich zastavuje jadrovú reakciu.

SkryťVypnúť reklamu

A sú aj najmenej pravdepodobnými civilnými cieľmi – útok na prvky jadrovej infraštruktúry člena NATO by už totiž predpokladal globálny jadrový konflikt. Aj v iných krajinách JE chránia len (lacnejšie) systémy krátkeho dosahu – proti hrozbám ako teroristami unesené dopravné lietadlo, ktoré by dokázalo poškodiť nejadrové časti elektrárne.

Ficovo strašenie hrozbami proti JE je tak opäť len populizmom.

Aká má byť budúca PVO

Základom na budovanie PVO mala byť štúdia uskutočniteľnosti z roku 2023. Okrem menej výkonných systémov predpokladá aj obstaranie šiestich kompletov stredného a dvoch „protiraketových“, dlhého dosahu.

V prvej etape sa mal nakúpiť jeden komplet stredného dosahu (a niekoľko desiatok ručných PVO rakiet krátkeho dosahu). Naďovo vedenie pripravilo, Sklenárovo vedenie zrealizovalo „súťaž“ – najmenej transparentnú v histórii súťaží na obrane. V danom časovom limite jednoducho nebolo možné pripraviť serióznu ponuku, preto sa nezúčastnil ani jeden z predpokladaných favoritov NASAMS. Izraelčania však pripravení boli a vyhral ich systém Barak.

SkryťVypnúť reklamu

Druhým problémom bolo, že sa nesúťažila aj opcia, teda budúca cena na ďalších päť kompletov. Cenu by tak dodávateľ mohol v budúcnosti zvyšovať.

Nový minister Robert Kaliňák po nástupe oznámil, že sa pokúsi obstarať od Američanov systém Patriot a využiť na to zľavu, ktorú nám údajne Američania sľúbili pri vrtuľníkoch Viper. Od Američanov sa však dozvedel, čo už na tomto mieste odznelo – Naď zavádzal, žiadna 700-miliónová zľava na vipery za pomoc Ukrajine neexistuje.

Teraz plánuje osloviť troch dodávateľov a dať si predložiť od nich ponuky na systém stredného dosahu. Okrem izraelského Baraku je to americko–nórsky NASAMS. Jeho výhodou je, že je zavedený v mnohých krajinách a ponúka široké spektrum rakiet od krátkeho doletu až po dlhý, ktoré používajú aj stíhačky. Vyrábajú sa v tisícoch kusov a vyjdú teda lacnejšie. Tretím je juhokórejský KM-SAM stredného dosahu, s ktorého vývojom Kórejčanom pomohli Rusi. Má špičkové technológie z oboch strán a zaznamenal už aj exportné úspechy na Blízkom východe.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od iných Kaliňákových nápadov, ktorými zásobuje verejnosť od svojho nástupu (kúpa cvičných lietadiel, ďalších F-16), toto vyzerá ako rozumný plán. Ostávajú tri otázky:

1. Prečo medzi oslovenými chýba európsky Airbus, ktorý má v ponuke niekoľko PVO systémov celého spektra?

2. Či neobstarať naraz od jedného dodávateľa PVO aj pre stredný aj dlhý dosah/protiraketovú obranu? Každý zo spomínaných dodávateľov by mohol nakonfigurovať takú ponuku, čo môže priniesť významnú úsporu nákladov aj na obstaranie, ale najmä na servise.

3. A či aj Kaliňák využije budovanie strachu na vytvorenie časového stresu a manipuláciu výberu? Alebo z PVO systémov, ktoré máme (prípadne by predsa len boli ochotní zapožičať spojenci) do dodania nových, vytvorí to, čo sa malo urobiť hneď na začiatku vojny na Ukrajine – čo najlepšiu PVO bariéru na východnom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  4. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  5. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  7. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  8. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 871
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 032
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 052
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 848
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 848
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 520
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 510
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 335
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nataša Holinová

Je to barbarstvo a hromadná vražda.


58

Kreslí Rosie Naive Art.


Rosie Babicová 4

Presne takýmito ľuďmi sa Fico potrebuje obklopovať.


20
Peter Tkačenko.

Keď ich k desiatim percentám posiela už aj Focus, vedia, že je zle.


76
  1. Vladimír Bojničan: Ako zomiera slobodná demokracia: retrospektíva postfaktickej mentálnej degenerácie
  2. Vladimír Benčík: Osmanská ríša - jej impozantný vzostup a dramatický pád (1. časť)
  3. Viera Gáliková: Pelíšky - noky, nacisti a násilie
  4. Ivan Mlynár: Tamara Stohlová zistila, že chodiacu hromadu slaniny Rudolfa Huliaka v téme medvede, štrejchnul Alzheimer.
  5. Zuza Fialová: Cap záhradníkom: Prečo je kapitalizmus bezradný voči klimatickej kríze a čo sa s tým dá robiť
  6. Viera Gáliková: Spadla z oblakov - Majka išla na jadrový pohon
  7. Štefan Šturdzík: Pozor v zákulisí to bubloce !!!!!
  8. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 816
  2. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 44 193
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 14 849
  4. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 774
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 12 697
  6. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 10 690
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 564
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 255
  1. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  2. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  3. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  4. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  5. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  6. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  7. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  8. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
SkryťZatvoriť reklamu