Autor je analytikom Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.
Už pred vyše mesiacom som napísal, že ešte aj KDH s jedným mandátom bude mať v Európskom parlamente väčší vplyv ako Smer. Mohlo sa to vtedy zdať odvážne, na prvom zasadnutí novozvoleného europarlamentu sa však moje slová potvrdili.
Európsky parlament totiž do funkcie jedného z piatich kvestorov zvolil europoslankyňu z KDH Miriam Lexmann.
Funkcia kvestora, resp. kvestorky síce nie je taká vplyvná ako funkcia predsedu/ predsedníčky alebo podpredsedov parlamentu, ale stále je to člen, resp. členka Predsedníctva Európskeho parlamentu, aj keď iba s hlasom poradným.
Slovensko malo v tejto funkcii doteraz dvoch europoslancov. V roku 2017 bol na obdobie dva a pol roka do tejto funkcie zvolený Vladimír Maňka zo Smeru. Po eurovoľbách v roku 2019 bola do tejto funkcie zvolená europoslankyňa Monika Beňová - tiež zo Smeru - a po dvaapolročnom funkčnom období bola znovuzvolená.
Beňová zotrvala vo funkcii kvestorky až do odchodu poslancov zo Smeru zo skupiny Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) vlani na jeseň. Následne bol do tejto funkcie zvolený nový zástupca skupiny S&D.
Tak Vladimír Maňka, ako aj Monika Beňová boli totiž za kvestora resp. kvestorku zvolení ako zástupcovia skupiny Progresívnej aliancie socialistov a demokratov, nie ako zástupcovia strany Smer.
Ani Miriam Lexmann, ktorá bola v nedávnych eurovoľbách znovuzvolená na kandidátke KDH, nie je za kvestorku Európskeho parlamentu zvolená ako kandidátka KDH, ale ako kandidátka Európskej ľudovej strany, ktorej je KDH dlhodobým členom.
V už spomínanom komentári som hneď po oznámení výsledkov volieb do Európskeho parlamentu zároveň polemizoval s tvrdením niektorých slovenských politikov, že úspech Progresívneho Slovenska v eurovoľbách je Pyrrhovým víťazstvom.
Nemyslel som si to vtedy a nemyslím si to ani teraz. Deň predtým, ako bola Miriam Lexmann zvolená za kvestorku, bol za jedného zo štrnástich podpredsedov Európskeho parlamentu zvolený europoslanec z Progresívneho Slovenska Martin Hojsík. Do tejto funkcie ho nominovala liberálno-progresívna skupina Obnovme Európu (Renew Europe).
Takto Pyrrhovo víťazstvo naozaj nevyzerá.
Nevyšiel síce môj tip, že PS bude do funkcie podpredsedu europarlamentu nominovať bývalého premiéra Ľudovíta Ódora, ale možno najbližšie dni ukážu, či sa splní môj druhý tip a Ódorovi sa „ujde“ post predsedu niektorého významného ekonomického výboru.
Europoslancom zo Smeru sa zrejme neujde nič. Skončili mimo politických skupín, keď ich progresívni socialisti opäť odmietli prijať medzi seba a volaniu sirén z orbánovsko-babišovsko-lepenovskej skupiny Patrioti pre Európu zatiaľ odolávajú.
Budú teda v najbližších mesiacoch a možno aj rokoch pôsobiť v europarlamente ako „nezaradení“. Spolu s Milanom Mazurekom, ktorého medzi seba nevzali ani extrémisti zo skupiny Európa suverénnych národov (na rozdiel od jeho kolegu zo strany Republika Milana Uhríka, ktorý sa stal dokonca podpredsedom tejto frakcie).
Ten pocit, keď si taký veľký fašista, že ťa medzi seba nechcú ani extrémisti, aby si im nerobil hanbu a zlé meno...