Milé čitateľky, milí čitatelia,
Slovensko nebude bojkotovať aktivity maďarského predsedníctva v Rade Európskej únie, povedal Peter Pellegrini počas svojej prvej návštevy Maďarska. Keďže Robert Fico už vyhlásil, že ak by mu zdravie dovolilo, tak cestuje spolu s Orbánom do Moskvy, akékoľvek iné vyjadrenie bolo zo strany Pellegriniho nepredstaviteľné.
Informácia o Pellegriniho návšteve by obsadzovala titulky novín, ak by svojmu kolegovi Tamásovi Sulyokovi oznámil, že Slovensko sa pridá k bojkotu viacerých európskych krajín, ktoré sú pobúrené „mierovou misiou“ Viktora Orbána.
Napriek tomu Európsky parlament odsúdil návštevu Orbána v Ruskej federácii, „v rámci ktorej nezastupoval EÚ a flagrantne porušil zmluvy a spoločnú zahraničnú politiku EÚ“. V uznesení tiež tvrdí, že Maďarsko by malo za tieto kroky čeliť následkom, keďže po Orbánovej misii „bezprostredne nasledoval útok na detskú nemocnicu“, čo ukazuje „irelevantnosť" Orbánovho úsilia.
Orbán nemá veľmi čím iným naplniť maďarské predsedníctvo, preto zmiešal niečo z postojov Putina a niečo z postojov Donalda Trumpa, aby vytvoril svoju misiu. Úplne ignoruje fakt, že bez Volodymyra Zelenského nevznikne mier, dokonca ho nepovažoval za natoľko relevantného, aby ukrajinskému prezidentovi počas stretnutia prezradil, že z Kyjeva má namierené do Moskvy.
Čo je momentálne zdrojom Orbánovej sebadôvery? Jeho „láska“ k Trumpovi a viera, že ten vyhrá prezidentské voľby v Amerike.
Samozrejme, o bojkote akcií predsedníctva sa maďarský volič Orbána vôbec nedozvie a tak si môžeme povedať, že nebude mať želaný efekt. Orbán by si zaslúžil určite ráznejšiu odpoveď za zneužitie predsedníctva na svoju autokratickú akciu.
Tak ako ani Fico, ani Orbán nemá jasnú predstavu o tom, čo by malo nasledovať po bode, keď obe strany zložia svoje zbrane. Obaja mierotvorcovia vedia, že Putin nevráti územia, a preto nikdy nedopovedia, čo má nasledovať, keď bude vystrelená posledná strela.
Vráťme sa však na chvíľu k Pellegrinimu. Ako čitateľ postrehol, správa o jeho návšteve nebola v skutočnosti o ňom, ale bola o Orbánovi a Ficovi. Aj slovenský, aj maďarský prezident sú vo svojich pozíciách s požehnaním premiérov a nikdy by sa ani len v náznakoch proti nim neobrátili.
Je možné, že sa čoskoro dopracujeme k momentu, že európske krajiny budú bojkotovať aj slovenské aktivity a nebudú mať veľmi chuť stretávať sa s Pellegrinim. Ktovie, čím si bude napĺňať svoje dni.
Trumpovo ucho
To najhoršie, čo sa mohlo americkej demokracii stať pred prezidentskými voľbami, bol atentát na republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa. Našťastie, nič vážnejšie sa mu nestalo, len ľahšie zranenie na uchu. Trump okamžite začal využívať útok vo svoj prospech.
Je veľavravné, že Robert Fico namiesto štátnického prejavu poslal recept pre Trumpa, ako interpretovať útok a ako ho využiť proti nezávislým médiám: „Keby útočník na D. Trumpa vedel po slovensky, stačilo by mu prečítať Denník N, SME alebo Aktuality, aby dostal chuť ,urobiť poriadok‘ s neposlušným bývalým prezidentom USA. Scenár ako cez kopirák.“
Mohol vyjadriť ľútosť, mohol vyjadriť nádej, že americká demokracia sa z útoku zotaví. Ale neprekročil svoj tieň. Neprekročí ho ani Donald Trump.
Čítajte: Na Slovensku tušíme, čo prinesie atentát na Trumpa
Cez kopirák
Reakcia republikánskych politikov pripomína reakcie politikov slovenskej vládnej koalície po opadnutí prvotného šoku z atentátu na Fica. V momente, ako bolo jasné, že ich politik je mimo ohrozenia života, začali z atentátu obviňovať svojich politických oponentov – amerických demokratov a administratívu prezidenta Joea Bidena.
Ako atentát zmenil Trumpovu a Bidenovu kampaň, vysvetľuje môj kolega Daniel Hoťka.
Čítajte: Namiesto šoku triumf: Republikáni sa atentátu na Trumpa chopili podobne ako Fico
Búrka
Ešte pred tým, než sa pokúsil atentátnik zabiť Trumpa, silná búrka na Slovensku zasiahla festival Pohoda. Publicista Samo Marec takúto búrku ešte nezažil, hoci sa už v minulosti ocitol uprostred mnohých búrok. Čo asi ešte okrem toho nezažil, bola reakcia ministra životného prostredia, ktorý sa vlastne po katastrofe vysmieval vlastným občanom.
„Je to absolútny, absurdný nezmysel: minister, ktorý má na starosti životné prostredie, sa vysmieva ľuďom, ktorých to životné prostredie zasiahlo. Namiesto toho, aby varoval, že áno, aj toto je búrka, namiesto toho, aby povedal, čo chce robiť pre zmiernenie následkov klimatickej zmeny, namiesto toho, aby urobil aspoň niečo, sadne za počítač a vysmieva sa, lebo nič viac nedokáže.
Predstavte si, že by to urobil, keby takáto búrka zasiahla Goralské dni v Granči-Petrovciach. Vysmieval by sa ľuďom, ktorí sa naozaj báli o život,“ píše Marec.
Čítajte: Bol som v búrke na Pohode a toto som videl
Herečka z čiernej listiny
Mala na rozhovor asi dvadsať minút, ale vôbec to na ňom necítiť. Bol jeden z najčítanejších článkov za posledných sedem dní. Kristína Kúdelová sa opýtala herečky maďarskej národnosti Alexandry Borbélyovej, ktorá sa narodila na Slovensku, aké myšlienky jej napadajú, keď vidí, ako Robert Fico obdivuje Orbána.
„Je mi z toho nesmierne smutno. Je to strašné. Nedokážem sa pozerať na to, že Slovensko nastupuje cestu, na ktorú sme sa dostali my a doviedla nás k čistej katastrofe,“ hovorí Borbélyová, ktorej manžel, herec Ervin Nagy, verejne podporil vyzývateľa Orbána a dostal sa na čiernu listinu.
Čítajte: Alexandra Borbély: Môj manžel je najpopulárnejší herec v krajine a obaja sme na čiernom zozname
Čas Paru
Potom, ako denník SME uverejnil rozhovor so sudcom Jurajom Klimentom, Marek Para sa ponúkol na „kontrarozhovor“ v presvedčení, že mu ten priestor patrí.
Kolega Peter Kováč sa s Parom po mesiaci porozprával a kládol mu dôležité otázky, napríklad, prečo reční na tlačovkách Smeru, koľko zarába a kto zo Smeru je jeho klientom. Ale aj o tom, prečo považuje za adekvátne, že disciplinárny návrh na sudcov Klimenta a Štifta ohlasoval spolu s ministrom spravodlivosti a ďalšími troma ľuďmi.
Čítajte: Advokát Para: Nie som Ficov osobný poradca. Naše tlačovky sú odvetnou reakciou
Ďalšie články, ktoré vás zaujali:
- Najväčší dlžníci na strednom Slovensku? Firmám konkurujú aj fyzické osoby
- Lekárne z miliónového kšeftu sa môžu obávať. NAKA začala trestné stíhanie
- Byt v Bratislave za 70-tisíc eur? Developer skrachoval, banka si berie projekt
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME