Milé čitateľky, milí čitatelia,
vláda zredukovala problém výpovedí lekárov na otázku platu, naznačujúc, že zdravotníci idú ohrozovať pacientov pre nejakých šesťdesiat eur. Teroristi, povedal minister vnútra, keďže jeho rezort je povolaný riešiť túto kategóriu zločincov. A aby bolo jasné, kto tu chráni životy, kabinet Roberta Fica schválil zákon o mimoriadnej situácii. Ak po jej vyhlásení lekár nenastúpi, môže skončiť na rok za mrežami.
Ak za posledné mesiace bola reč o zdravotníctve, tak s výrazným oblúkom, keď sa splnomocnenec vlády pre pandémiu Peter Kotlár delil o svoj formujúci životný zážitok po pohľade do mikroskopu na krv pokropenú mRNA vakcínou. Aký odkaz vyslala vláda zdravotníkom, keď si vybrala práve tohto človeka na vyšetrovanie najzávažnejšej zdravotnej krízy posledných desaťročí?
Taký, že Ficovi na odbornosti nezáleží. Ide najmä o pomstu Igorovi Matovičovi a nadovšetko o divadlo pre voličov, ktorí dodnes čakajú na masové úmrtia zaočkovaných mRNA vakcínou.
Aj v takejto atmosfére podávajú výpovede lekári. Mnohí roky upozorňujú, že ordinujú v podmienkach, v akých by v lepších západných nemocniciach neskladovali ani odpad. Celá generácia obvodných lekárov je pred dôchodkovým vekom a asi sa od nich nedá očakávať, že budú ako bystrický lekár, ktorý ukončil svoju prax, keď mal 97 rokov.
Medzičasom šéf lekárskych odborov Peter Visolajský vystúpil na dezinformačnom kanáli InfoVojna, pričom argumentoval, že nie všetci čítajú N-ko. Na tom kanáli, ktorý aj o ňom šíril bludy počas covidu, napríklad, že je segregátor a má fašistické očkovacie chúťky. Aj keď si môže byť istý, že toto mu nikto z vlády vyčítať nebude, svojím vystúpením legitimizuje kanál, ktorý rozsieva aj zdravotnícke dezinformácie.
Celú túto situáciu zavŕšil Robert Fico svojou poznámkou, že premiér ostane v tejto záležitosti bokom, lebo je v konflikte záujmov kvôli starostlivosti, ktorú mu lekári poskytli po atentáte. Bola to ich práca a práca premiéra je viesť rokovania v takej závažnej kríze, akou sú výpovede lekárov.
Namiesto toho sa spolieha, že krízu nejako uhrá, že odborárom rupnú nervy, že propagandistické slogany zase raz zapchajú na čas diery v lodi, ktorá sa roky potápa.
Málokto čakal, že Ficova vláda príde s riešeniami pre stav zdravotníctva, ale požiadavka, aby ho ďalej nezhoršovala, je viac než urgentná.
Ficov konflikt záujmov
Kolega Peter Tkačenko poznamenal, že premiér iste chápe, aké je absurdné, keď si nad zdravotníctvom umyje ruky s argumentom, že vzhľadom na lekárske úsilie po atentáte je v konflikte záujmov, príliš subjektívny a emotívny. Preto je také pozoruhodné, že si niečo také dovolí.
„Vecne sa taká sprostosť „analyzovať“ nedá, je zrejmé, že sa necítil v konflikte záujmov, keď vo vláde schvaľoval porušenie memoranda s lekármi či nútené práce. A ak predseda vlády chce nechať vylučovať z rokovaní pre konflikt záujmov, tak nemôže robiť vlastne nič,“ píše Tkačenko.
Čítajte: Šaško dostal podmienečný bozk smrti
Bombic chce amnestovať neonacistov
Daniel Bombic chce hovoriť o židovskej nadvláde a budúcnosti bielej rasy. Chce nenávidieť menšiny, ale nechce, aby ho médiá nazývali antisemitom, neonacistom a extrémistom, napriek tomu, že sám sa takýmto spôsobom identifikuje. Chce zo slovníka médií, ktoré o ňom píšu, vymazať tieto tri slová a naplniť ich novým významom. Preto cez právnickú kanceláriu ministra obrany Roberta Kaliňáka podal návrh na neodkladné opatrenie nielen proti Denníku N, ale aj proti denníku SME.
Na tom istom súde, Mestskom súde Bratislava IV, o návrhu proti denníku SME mala rozhodovať iná sudkyňa. Tento fakt zjavne otriasol presvedčením tímu Bombic, že ďalšia sudkyňa bude ochotná nasadiť náhubok novinárom v opisovaní aktivít ich klienta.
Právnici denníka SME vo svojom vyjadrení žiadali aj to, aby sudkyňa o Bombicovom návrhu predsa len rozhodla. Sudkyňa zastavila konanie a vysvetlila to tým, že Bombicova žiadosť o zastavenie dorazila skôr ako vyjadrenie SME k návrhu a ešte predtým, než sa začalo pojednávanie.
Stále však platí, že ďalšie rozhodnutie súdu vo veci neodkladného opatrenia proti Denníku N a SME je vo verejnom záujme.
Čítajte: Bombic stiahol podanie proti SME. Prečo sme žiadali, aby súd rozhodol?
Verejný záujem vs. Bombic
Právnici Petit Pressu označili Bombicovo rozhodnutie stiahnuť žiadosť za špekulatívne: „Žalobca prostredníctvom späťvzatia návrhu zjavne sleduje len to, aby súd v prípade aktuálneho návrhu nerozhodol inak ako v prípade skoršieho neodkladného opatrenia proti Denníku N,“ cituje právnikov vo svojom článku kolega Martin Hodás.
Vydavateľstvo preto trvalo na tom, aby súd rozhodol. Odvolávalo sa na vážne dôvody, pričom hlavným bola téma slobody slova. „Je v záujme žalovaného, ako aj celej spoločnosti s ohľadom na garancie práva na slobodu prejavu, aby bolo súdom náležite posúdené, či sú dané dôvody na obmedzenie tohto práva. Ide o zásadné rozhodnutie, ktoré bude formovať verejný diskurz v spoločnosti a nastaví hranice možnej kritiky protispoločenských javov,“ dôvodilo vydavateľstvo v komunikácii so súdom.
Čítajte: Bombic žiadal neodkladné opatrenie aj proti SME. Otočil a bojoval, aby súd nerozhodol
Ako má vyzerať mier na Ukrajine?
„Toto nie je vojna medzi Ukrajinou a Ruskom. Je to vojna osi zla proti civilizovanému svetu,“ hovorí bývalý minister obrany Ukrajiny Oleksij Reznikov, s ktorým sa v denníku SME rozprával kolega Daniel Hoťka.
Prečo si Reznikov myslí, že Ukrajina vojnu dokáže vyhrať, ako francúzsky prezident varoval Ukrajinu už v roku 1994, čím presviedčal západných spojencov, aby Ukrajine poskytli zbrane, a ako vidí možnosť ukončenia bojov a povojnového usporiadania? Dočítate sa v rozhovore s bývalým ministrom.
Čítajte: Exminister obrany Reznikov: Rusko má rok na to, aby vojnu zastavilo, potom príde bod zlomu
Priviazali ju a ona zomrela v zariadení pre seniorov
Kolegyňa z Korzára Elena Danková opisuje tragédiu seniorky z Arcusu, špecializovaného zariadenia pre seniorov na Skladnej ulici v Košiciach. Máriu po nástupe do zariadenia pripútali ku kreslu a obmedzovali ju v pohybe. Syn na druhý deň po umiestnení mamy našiel jej lieky z rána ešte o štvrtej popoludní na nočnom stolíku. Neskôr našiel ranné lieky svojej mamy na dlážke v kúte izby.
Kritická situácia nastala aj 11. júla. Martin pri návšteve nevedel mamu zobudiť. „V zariadení odmietli zavolať sanitku, povedali, že vonku je teplo a mama spinká. Tak som volal rýchlu záchrannú službu ja.“
Máriu previezli na 4. internú kliniku Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, kde jej diagnostikovali somnolenciu, teda zníženie bdelosti, dehydratáciu a hypokalémiu (nedostatok draslíka) stredne ťažkého stupňa, o čom svedčí lekárska správa.
Aké zistenia priniesla kontrola ministerstva práce v Arcuse?
Čítajte: Priviazali ju, nepolohovali, zomrela na sepsu z dekubitov. Inšpekcia našla v domove chyby
Kidmanová, McGregor a Swintonová
Kristína Kúdelová, porotkyňa Golden Globes a, samozrejme, moja kolegyňa zo SME, opäť prináša rozhovory o tom, ako Ewana McGregora v Rusku pri nakrúcaní seriálu nikto nepoznal a ako sa Tilda Swinton núkala režisérovi Almodóvarovi, že v jeho filme by zahrala aj psa. Nicole Kidman zas hovorí o ženskej sexualite v súvislosti s jej novým filmom Babygirl.
Čítajte:
- Nicole Kidman o submisívnej pozícii: Ak ide o prežívanie sexuality, mladší dnes učia starších
- Ewan McGregor pre SME: V Rusku ma nikto nepoznal. Mysleli si o mne, že som pornoherec
- Tilda Swinton: V našej rodine vyzeráme všetci tak, ako vyzeráme. Veľa s tým už nenarobíme
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME