Milé čitateľky, milí čitatelia,
samotný fakt, že ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú niekde vypískali, nie je správa hodná komentovania. Prejavu nedávnej nevôle dodáva váhu fakt, že sa „vypískanie“ opäť udialo na festivale folklóru, s ktorým sa Šimkovičová svojsky identifikuje. Napríklad oblečie si čokoľvek zdobené výšivkami a očakáva, že obecenstvo tomu pripíše hodnotu tradície. Sú to skratky ministerky a jej zoskupenia amatérov a ochotníkov riadenia kultúry.
Tieto skratky prenášajú do všetkých oblastí hodnotenia kultúry. Používajú pri tom svoj vlastný nevkus, kompas, ktorý nikdy neukazuje, kde je sever, a pochybné definície toho, čo je národná kultúra. A tak lepia svoje žlté nálepky odmietnutia na tie predstavenia, koncerty, knihy a projekty, ktoré nedokážu uchopiť. Sú to pre nich prejavy kultúrneho snobizmu, provokácia voličov Fica, satanské verše, ktoré by provokovali každého Ajatolláha.
Ohľadne Šimkovičovej už bolo všetko povedané. Jej nominanti sa často dopúšťajú činov, na ktoré sú už slová krátke. Ostáva ešte smiech, občas vo forme výsmechu. Potom ešte piskot. Jednoznačný, ktorý si nikto nezinterpretuje iným spôsobom ako kolektívnu hanbu, ktorú Šimkovičová aktívne vyvoláva. A odmietnutie.
Tento piskot nepatril len ministerke. Patril napríklad aj Rade Fondu na podporu umenia, ktorá nepochopiteľne znížila podporu pre etablované vydavateľstvá alebo umelecké projekty napriek odporúčaniam odbornej komisie. Čiže odporúčaniu ľudí, ktorí píšu knihy a čítajú aj tie, ktoré nenapísali oni sami, chodia do divadla, píšu recenzie, skladajú, tvoria, šíria a riadia kultúru.
Dnes napríklad vydavateľ Koloman Kertész Bagala prosí o podporu čitateľov na Doniu, kde sa už teraz vyzbierala väčšia suma, než jeho vydavateľstvu odsúhlasila táto rada.
Piskot patrí aj umeleckému riaditeľovi a šéfkurátorovi Slovenskej národnej galérie Martinovi Dostálovi, ktorý na kritiku, že chcel výstavu človeka, ktorý sexuálne obťažoval svojich modelov, odpovedal, že „mňa naozaj nezaujíma, či niekto niekoho obťažuje“, a obvinil denník SME za to, že nakoniec sa výstava Brucea Webera neuskutoční.
Ten piskot, samozrejme, patrí nadovšetko Robertovi Ficovi, ktorý Šimkovičovú podporuje. Nie preto, že si myslí, že je odborníčka na kultúru alebo dobrá ministerka. Ale preto, že likviduje všetko a všetkých, ktorí svojou prácou, myšlienkami a hodnotami nastavujú krivé zrkadlo Ficovi a krajine, akú preferuje.
Keď energetické cvičenia obťažovali
Kolegyňa Soňa Jánošová sa rozprávala s modelmi zo Slovenska, ktorí spolupracovali na komerčných projektoch so svetoznámym fotografom Bruceom Weberom. Viacerí zahraniční modeli ho obvinili zo sexuálneho obťažovania.
„Obaja zažili fotografovanie v jeho vile na Miami. Weber ich počas fotenia pozval do spálne alebo do súkromia ateliéru a s oboma robil tzv. energetické cvičenia. Ich skúsenosti sa zhodujú s tými, ktoré zachytili zahraničné médiá,“ píše Jánošová.
Prinášame vám ich príbehy.
Čítajte: Bruce Weber obťažoval aj slovenských modelov. Vedenie SNG obviňuje SME za zrušenie výstavy
Z kolonoskopie na lôžko
Kolega Ján Krempaský získal informáciu, že niekoľko pacientov Nemocnice sv. Michala v bratislavskom Starom Meste zostalo po kolonoskopii s vážnymi zdravotnými komplikáciami na nemocničnom lôžku. O pár dní neskôr kolega zistil aj dôvod: lekári zamenili roztoky pri výplachu čreva, konkrétne namiesto simetikónu primiešali toxický formaldehyd do roztoku.
Čítajte: Pacienti po kolonoskopii skončili na lôžku. Bratislavská nemocnica ju ihneď prestala robiť
Čítajte: Pri kolonoskopii u sv. Michala zrejme zamenili roztoky. Pacienti mali vážne následky
Orbánov manuál pre autokratov
Keď toho času nebohý Pavol Paška, košický miestodržiteľ Smeru, vyhlásil „vyhraj voľby a môžeš všetko“, netušil, ako sa dá do jedného arogantného „šplechu“ napchať podstata legitimity novodobých autokratov.
Vyhrať v demokratickej súťaži, rozložiť mechanizmy protiváh a kontroly a potom zmeniť pravidlá súťaže tak, aby opäť dostali posvätenie od voliča na ďalšiu demoláciu demokracie. Preto by zdravo demokratická časť spoločnosti mala vždy znervóznieť, ak chce vládna moc bez širšej verejnej diskusie alebo politického konsenzu zahrnujúcich aj opozíciu meniť pravidlá volieb.
Ako Orbán menil volebný systém po svojom dvojtretinovom víťazstve v Maďarsku a prečo bol maďarský volebný systém už aj pôvodne zraniteľný?
Čítajte: Volebný manuál pre autokratov: s láskou od Orbána
Čo oslavujeme 5. júla?
Kolegyňa Nataša Holinová sa zamyslela, čo vlastne oslavuje Slovensko 5. júla.
„Oslavu si zaslúži deň, keď sa zbavíme mýtov okolo Cyrila a Metoda. Obdobie, o ktorom je reč, predstavovalo (veľmi zjednodušene) prechod od kmeňovo usporiadanej spoločnosti k prvým štátnym útvarom na tomto území, ako aj prechod z pohanskej epochy ku kresťanskej – spomeňme si na účel písma a liturgického jazyka,“ píše Holinová.
Čítajte: Čo to vlastne oslavujeme?
Ďakujem, že čítate denník SME.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME