„Sergej Sergejevič vie pomôcť svojimi nie práve jemnými päsťami aj úplne tichému väzňovi. Bije profesionálne: minimum modrín, ale zbitý stoná a močí krv celý týždeň. Takéto rozhovory sa tu nepovažujú za ťažký hriech. Všeobecný názor je, že Sergej Sergejevič nie je zviera. Veď iní strážnici sa správajú oveľa horšie.“ Toľko citát z hlavného článku v najnovšom Fóre. Najznámejší ruský väzeň Michail Chodorkovskij v ňom opísal troch ľudí, ktorých stretol za mrežami. Kto má silu na ďalšie a pamätá si niečo z ruštiny, môže si ich prečítať na stránke newtimes.ru.
Čítajte viac v texte: Chodorkovského poznámky spoza plota
V pondelok začne v Nórsku súdny proces s masovým vrahom Andersom Breivikom, ktorý v júli minulého roka zabil 77 ľudí. O osem mesiacov šokoval Francúzsko Mohammed Merah, ktorý zabil 6 ľudí. Obaja sa zaštiťovali ideologickými dôvodmi. Ako však konštatuje Ian Buruma, dôvody, pre ktoré vraždili ležia v ich vnútri. Tak ako v prípadoch amerických stredoškolských vrahov, ani v prípadoch Breivika a Meraha, nie je možné tieto príčiny prisudzovať zábave či iným materiálom, ktoré konzumovali.
Čítajte viac v texte: Čo viedlo Meraha a Breivika k vraždám?
Amerika sa vždy môže vrátiť k Európe.Tak znie titulok článku hlavného zahraničnopolitického komentátora britských novín Financial Times a tak znie tiež odpoveď na otázku, či ohlásený strategický americký obrat k Ázii znamená pre Európu presun na perifériu svetového diania. Pointu máme za sebou a tak už len jeden citát: „V období rokov 1945 – 1989 sa zdalo jasné, že ak by vypukla svetov vojna, bojiskom by bola Európa. Dnes je to oveľa nepravdepodobnejšie. Teraz stratégov znepokojuje hrozba konfliktu medzi Amerikou a Čínou – to je základný dôvod pre obrat k Ázii. Ak je americká analýza geopolitických trendov správna, Európania by si mali vydýchnuť.“
Čítajte viac v texte: Amerika sa vždy môže vrátiť k Európe