Tri grécke pokusy o zostavenie vlády skončili neúspechom a krajinu tak čakajú ďalšie predčasné voľby. Podľa najnovších správ už Brusel počíta s vystúpením Grécka z eurozóny a tak nečudo, že vo svete, kde nie je hokej až taký dôležitý, sa objavujú viac či menej čierne predpovede budúcnosti.
Témy sa dotýka aj britský historik Niall Ferguson. V hlavnom článku najnovšieho Fóra píše, že „zatiaľ sa v Berlíne stále hovorí o kupovaní času. Myslí sa tým, že kým bude Európska centrálna banka stále tlačiť peniaze, požičiavať ich slabým stredomorským bankám, ktoré si tak budú môcť naďalej kupovať dlhopisy slabých stredomorských vlád, bude to fungovať. To je však blud. Ekonomiky juhoeurópskych štátov sú v katastrofálnom stave, porovnateľnom so situáciou počas Veľkej hospodárskej krízy.“
Čítajte viac v texte: Európska fraška >>
Milan Lasica sa vo svojom stĺpčeku vrátil do čias, keď sme sa kríz nemuseli báť, pretože všetko bolo akési lepšie. Alebo si to aspoň niekedy nahovárame: „Vzniká dojem, že voľakedy ľudia nenakupovali, nechodili po obchodoch, že čítali, hrali na klavíri a pozerali sa na televízne inscenácie svetovej klasiky. Bol som pri tom, nebolo to tak. Aj predtým ľudia nakupovali, ibaže tomu museli obetovať viac času ako dnes, pretože skoro každý tovar, ktorý za niečo stál, bol takzvaný úzky profil.“
Čítajte viac v texte: Úzky profil >>
Peter Breiner sa pri príležitosti dvadsiateho výročia svojho odchodu zo Slovenska pre zmenu vracia k obľúbenej téme slovenského zápecníctva. V New Yorku sa stretol s mladým slovenským hudobníkom, ktorý sa kvôli koncertom s Európskym orchestrom mládeže stretol so všemožnými prekážkami: „Napríklad jeho vlastná škola ho nechcela na svetové turné s takýmto špičkovým orchestrom pustiť. Riaditeľ ho presviedčal, že nepotrebuje hrať s nejakým orchestrom v Amerike, keď sa mu zaživa v Bystrici dostáva kompletného a špičkového vzdelania a pokojne môže hrať v bystrickom kostole a nie v nejakej Carnegie.“
Čítajte viac v texte: Načo New York, keď je Bystrica >>
Ale môže byť aj horšie. Stačí si spomenúť na to, ako dopadla demonštrácia deň pred inauguráciou Vladimíra Putina. Signály, ktoré tým vysiela ruský establišment si všíma ruský spisovateľ Viktor Jerofejev: „Putinovo tretie prezidentské obdobie bude založené na zdaní: zdaní modernizácie, zdaní spolupráce so Západom, zdaní riešenia sociálnych problémov.
Realitou však bude politika izolácie od Západu a euroázijský koncept budúcnosti krajiny, ktorá nikdy predtým nevidela na východe nádej.“ Dodajme snáď len to, že ani v článku nádej moc nevidieť.
Čítajte viac v texte: Zdanie Putina >>
Poďme však späť do Európy, presnejšie do Československa. V našom seriáli o jeho rozpade pokračujeme článkom Ivety Radičovej.
Čítajte viac v texte: Ostrov v Európe >>