Milé čitateľky, milí čitatelia,
autokracie málokedy bojujú proti korupcii, keďže korupčné praktiky sú súčasťou systému, ktorý ich drží pri moci. Bez korupcie by sa politické špičky nedokázali odvďačiť svojim sponzorom, nedokázali by si zabezpečiť lojalitu štátnych úradníkov. Kto by porušoval pravidlá za bežný plat v štátnej správe, na polícii, prokuratúre alebo súdoch? Korupcia je nástroj kontroly, trestu a odplaty.
V tomto systéme sa nedá presne oddeliť vysoká korupcia od tej dennej, malej, „ľudskej“, ktorú mnohí už ani nevnímajú ako korupciu, ale spôsob prežitia. Korupcia dnes už nie je len nepríjemný vedľajší produkt, škrabanec na vyleštenom povrchu, ale hrdza, ktorá nahlodáva celú karosériu.
Preto bolo od momentu, ako Robert Fico vyhral voľby, jasné, že na Slovensku sa boj proti korupcii končí. Že nebude stačiť len bežná ľahostajnosť, charakteristická pre nahlodané demokracie, ale treba voličov systematicky presviedčať, že korupcia na najvyšších politických miestach neexistuje. A aj keby existovala, pokiaľ budú kradnúť ľudia s podobným „kultúrno-ideologickým“ nastavením, tak aj pre nich niečo v nejakej forme kvapne.
Aby kamufláž ochrany ľudí, ktorí odmeňovali alebo boli odmeňovaní v rámci systémovej korupcie, bola dokonalá, zmenu trestných zákonov rozšírili aj na takzvané banálne trestné činy, ktoré pre majiteľa obchodu, garáže, záhrady alebo rodinného domu nemusia byť banálne. Bez analýz, konzultácií a zváženia slovenských špecifík.
A tak občania momentálne s obavami obchádzajú edukatívne nápisy v potravinách o tom, že aj drobné krádeže majú následky. Bez dlhodobých štatistík krádeží, by nebolo správne tvrdiť, že vláda zmenou trestných sadzieb z nás urobila krajinu drobných zlodejov. Ale jedna vec je už dnes zrejmá: vyslala signál o svojich prioritách.
Navyše je možné, že ak sa trend nárastu drobných krádeží potvrdí, tak ako správne poznamenal aj kolega Peter Tkačenko, reagovať budú aj voliči vládnych strán. A je viac než pravdepodobné, že extrémisti vo vláde to využijú na to, aby vyvolávali vášne a útočili na sociálne najslabších.
Čítajte: Ak nie spravodlivosť, je slepý aspoň zločin
Popritom na tento možný vývoj upozorňovali mnohí. Stále však platí, že aj keby sa drobné krádeže množili, najzásadnejším problémom ostáva vládna korupcia.
Maďarský sociológ Bálint Magyar opisuje tri štádiá rozmachu korupcie ako cestu k zločineckému štátu: prvý stupeň je každodenná korupcia, všimné pre lekára, pre štátneho úradníka, pre policajta, ktorý prepáči pokutu.
Na ďalšom stupni korupcia nie je už len sporadická, ale hráči spolupracujú a zapájajú sa do komplikovaných štruktúr a prenikajú na všetky úrovne manažovania štátu. Unášajú časti štátu, slobodne vstupujú a bez následkov obohatení opúšťajú tento systém. Vláda je však ešte stále vymeniteľná, oligarchovia sú ešte relatívne autonómni, aj keď bohatnú vďaka korupcii.
Najzávažnejší je však stupeň, keď už nie oligarchovia alebo organizované podsvetie sa prisáva na ekonomiku a štát, ale organizovaná najvyššia politická vrstva si podmaní štát a zmení ho na zločineckú organizáciu. Toto je možné v prípade absolútneho monopolu moci: jedna politická strana ovláda všetko.
Zatiaľ na Slovensku štát nie je zločineckou organizáciou, ale to ešte neznamená, že Robert Fico a jeho vláda nemá takéto ambície.
Čo sa kradne?
Maslá, alkohol, kozmetika, ale aj športové oblečenie. Obchodníci hlásia nárast počtu krádeží už krátko po tom, ako sa do praxe dostala vládna novela Trestného zákona. Tá so sebou prináša nielen premlčanie viacerých veľkých korupčných káuz, ale mení aj výšku škody. Napríklad krádež do 700 eur už nie je považovaná za trestný čin.
Kolega Peter Kováč vysvetľuje, že ak niekto v obchode ukradne tovar v hodnote do tejto sumy, namiesto väzenia ho bude riešiť už „len“ okresný úrad v priestupkovom konaní. Za krádež v ňom hrozí pokuta maximálne do 331 eur.
Čítajte: Krádež sa neoplatí, varuje Lidl zákazníkov po novele. Billa hlási výrazný nárast ukradnutého tovaru
Susko by mal vysvetľovať
Odsúdenie špeciálneho prokurátora za korupciu a vynášanie informácií zo spisov je pre spoločnosť veľmi vážna vec. Preto rozhodnutie ministra spravodlivosti Borisa Suska prerušiť výkon trestu Dušana Kováčika si pýta vysvetlenie. „Nestačí povedať, využil som zákonné oprávnenie. Prirodzene, verejnosť prostredníctvom médií chce vedieť prečo. Aj mňa zaujímajú dôvody,“ píše bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Čítajte: Minister Susko spochybnil dôveryhodnosť prokuratúry, súdov, ale aj svoju vlastnú
Medzičasom na trenčianskej kardiológii
Fakultná nemocnica v Trenčíne našla spôsob, ako zabezpečiť služby na kardiológii po tom, ako podala výpoveď väčšina jej lekárov. Na oddelení minulý týždeň slúžil len jeden lekár. Postaviť rozvrh v prevažnej miere na jednom lekárovi je proti predpisom Zákonníka práce. Nedostatok lekárov na trenčianskej kardiológii viedol v strede júla ku kolapsu oddelenia. Záchranári naň za sedem dní od 18. do 26. júla nedoviezli ani jedného pacienta. O prípade napísal môj kolega Ján Krempaský.
Kríza nastala po tom, ako šéf nemocnice Michal Plesník odvolal primára kardiológie Petra Blaška, ktorý odmietol odoberať špeciálny zdravotnícky materiál od firiem miestneho podnikateľa.
Čítajte: Na trenčianskej kardiológii robí superman. Už tretí deň v kuse na nej slúži jeden lekár
Čo môžem robiť?
Kolega Jakub Filo sa vo svojom newslettri venoval tomu, čo môže urobiť bežný občan, ak má pocit, že v súčasnej spoločenskej situácii, keď Robert Fico a jeho vláda rozkladá inštitúcie, nestačí len protestovať.
„Osobné je politické, politické je osobné, znelo jedno z hlavných hesiel feministického hnutia v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Dnes, keď je pod útokom celý demokratický priestor, platí tento princíp ešte viac. Autokrati vám totiž chcú znechutiť politiku a veci verejné. Chcú, aby spoločnosť bola ľahostajná k ich konaniu a oni mohli beztrestne vládnuť, kradnúť a šikanovať každého, kto sa im znepáči,“ píše zástupca šéfredaktorky.
Čítajte: Sme v stave núdze a kriticky sa blížime k autokracii. Čo s tým môžeme urobiť?
Ďalšie články, ktoré ste ocenili:
- Robert Fico si potrebuje oddýchnuť (píše Samo Marec)
- Mal to byť jej tromf. Šimkovičovej šesť otázok jej však s obhajobou nepomohlo
- Do čoho investoval Warren Buffett? Má dve nové firmy a tiež prekvapivé odpredaje
- To, čo urobil, je nočnou morou režisérov. Joaquin Phoenix má pred nakrúcaním vždy ten istý problém
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME