SME

Občas mávam panické ataky, čo to o mne v Šimkovičovej svete hovorí?

Šimkovičová si pri duševných chorobách predstavuje ľudí s penou v ústach.

Výber šéfredaktorky - Beata BalogováVýber šéfredaktorky - Beata Balogová (Zdroj: SME.sk / Hejty)
Načítavam... Výber šéfredaktorky: Občas mávam panické ataky, čo to o mne v Šimkovičovej svete hovorí?
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Milé čitateľky, milí čitatelia,

mnohí nositelia Nobelových cien, politici, ktorí hýbali dejinami, svetoznámi speváci a herci majú spoločné to, že v istom bode svojho života prepadli depresii, mali panické ataky, úzkosť alebo trpeli inou duševnou chorobou. A, samozrejme, mnohí z nich sa liečili. Dnes už veľa verejne známych ľudí otvorene hovorí o tejto skúsenosti – aj preto, aby robili osvetu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moja 13-ročná neter mi nedávno vysvetľovala, že jej spolužiačka dva mesiace nechodila do školy, musela sa liečiť, lebo jej duša ochorela a veľmi trpela. Hovorila o liečbe svojej spolužiačky s empatiou a kládla múdre otázky. Evidentne niektoré 13-ročné deti majú zrelší prístup a lepšie chápanie duševných chorôb ako Martina Šimkovičová, ministerka kultúry z vôle Roberta Fica.

SkryťVypnúť reklamu

Šimkovičová si pri duševných chorobách pravdepodobne predstavuje ľudí v kazajkách s penou v ústach. Pôvodne som chcela napísať, že si vybaví aj niektoré maľby Hieronyma Boscha, ale to by som jej umelecký rozhľad možno nadhodnotila.

Pred pár dňami zaútočila na bývalú šéfku Bibiany za to, že zamestnala dvoch ľudí, ktorí navštevovali psychiatra. „Najala si, milí novinári, aj takých dvoch, ktorí boli v psychiatrickej liečbe, ambulantnej. Bibiana je inštitúcia pre deti,“ vyhlásila Šimkovičová.

Asi očakávala, že po jej oznámení zavládne šok a hrôza z toho, ako Zuzana Liptáková „ohrozila“ deti v Bibiane. Šok a hrôza síce nastali, ale z ignorancie, zlomyseľnosti a obmedzenosti ministerky.

Ozvali sa odborníci na duševné zdravie a upozornili na stigmatizáciu ľudí s duševnou chorobou. Šimkovičovej slová môžu dokonca odradiť aj tých, ktorí potrebujú pomoc, aby ju vyhľadali.

SkryťVypnúť reklamu

Mávam občas náročné obdobia, keď sa v noci prebudím zo spánku, rozbúši sa mi srdce, nemôžem sa nadýchnuť, točí sa mi hlava a je mi na omdletie. Mám pocit, že mi zlyháva srdce. Zvyčajne to trvá od desiatich minút do pol hodiny. Niekedy to prichádza po náročnom dni, inokedy z ničoho nič – ako letná búrka. Je to panický atak a človek, u ktorého sa prejavuje, trpí panickou poruchou. Som vďačná, že som sa obrátila na odborníka a viem, čomu čelím.

Poznám mnohých novinárov, ktorí majú podobné problémy. Niektorým ich stavy zhoršuje online obťažovanie a verbálne útoky. Nie sú slabí – naopak, robia náročnú prácu, ktorá si vyžaduje veľké nasadenie.

Nad Martinou Šimkovičovou by sme mohli mávnuť rukou – neexistuje ani alternatívna realita, v ktorej by pochopila, čo sa jej vyčíta. Ako ministerka kultúry by mala šíriť osvetu a prispievať ku kvalite verejnej diskusie, ona ju však naopak zamoruje predstavami zo stredoveku a venuje svoj čas osobnej pomste za peniaze, ktoré občania odovzdávajú štátu cez svoje dane.

SkryťVypnúť reklamu

„Kultúra“ moci Šimkovičovej kádrov

Často hovoríme o devastácii, ktorú nominanti Slovenskej národnej strany zanechávajú na ministerstvách kultúry a životného prostredia. Devastácia nezahŕňa len zastavené projekty, odklonené štátne zdroje, zrušené zahraničné spolupráce, ohrozené druhy, vyrúbané lesy, nevídaný rozmach poľovníctva a následnú medzinárodnú hanbu.

Devastujú aj ľudský kapitál. Odborníci sú vydaní napospas ľuďom bez expertízy, rozhľadu a elementárnych zábran pri zneužívaní moci. Štát tak prichádza o ľudí, ktorí investovali roky do služby štátu, sú nositeľmi pamäti, ktorú každá inštitúcia potrebuje. Niektorí nominanti SNS z nich urobili objekty pre svoje chorobné mocenské hry.

Predstavte si, že váš nadriadený si sadne oproti vám, chrúme tyčinky a sleduje, ako pracujete. Predstavte si šéfa, ktorému nikdy nevyhovuje dĺžka vašej sukne, rukávov alebo iného oblečenia. Popritom nenosíte minisukne ani si nerozopínate blúzku po driek.

SkryťVypnúť reklamu

S akým pocitom by ste chodili do práce, keby vás nadriadený nazýval hadom a denne by sa vám vyhrážal trestným oznámením, a vy máte len iný názor? Bezmocne by ste sa prizerali, ako sa roky vašich snáh rozpúšťajú v kanáli, do ktorého vás hodil Robert Fico, len aby mal s kým vládnuť nad krajinou.

Čítajte: Tyčinky, hady a SNS. Kultúra moci Šimkovičovej kádrov

Už sedem rokov sme bez Jána a Martiny

Každý rok zbierame spomienky na dvoch mladých ľudí, ktorých nájomní vrahovia z okruhu Mariana Kočnera prišli zavraždiť do ich domova. Nebola to len zhoda náhod, že jednou z obetí bol novinár Ján Kuciak.

Aj keď sa Robert Fico snaží slovo novinár v súvislosti s vraždou vo Veľkej Mači nevyslovovať, akoby sa táto poprava mohla stať komukoľvek, knihovníkovi, baníkovi alebo aj jeho voličom. Martinu Kušnírovú tiež zavraždili preto, že bola snúbenicou novinára, že sa za neho chcela vydať.

SkryťVypnúť reklamu

Po siedmich rokoch sa môže zdať, že všetky spomienky máme pozbierané, všetky vyhlásenia napísané a už niet k tomu čo dodať. Nie je to tak. Rany sú stále otvorené a súčasná vláda svojimi krokmi v oblasti právneho štátu a Fico s vyjadreniami na adresu novinárov strká prst do rany.

Čítajte: Politici sa nepoučili. Vláda svojimi krokmi strká prst do rany

Kto ich dal zavraždiť? Nevieme

Publicista Michal Havran nám pripomína o čom všetkom hovorila vládna moc pred siedmimi rokmi aby „nemuseli hovoriť o tom, že vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nebola ani mafiánska poprava, ani dílerská stoka, ale politická vražda na objednávku za to, že Ján Kuciak nemilosrdným rozkrývaním vzťahov a väzieb ohrozoval nie biznis, ale politiku, teda presne tú politiku, ktorú sme tu v tom čase mali“.

SkryťVypnúť reklamu

A pamätáte si, že dodnes vlastne nevieme, kto bol „konečným užívateľom“ vraždy a že Marian Kočner za vraždu ani nesedí, pýta sa Havran.

„A bolo vtedy, pred siedmimi rokmi, počas chladného februárového rána, zaujímavé sledovať výraz na ich tvári, Na jednej strane zaskočení z udalosti, ktorá ich zmietla a na druhej možno aj výraz ľudí, ktorí tušia, čo sa stalo, alebo čo sa mohlo stať, keď v noci popravili Martinu Kušnírovú a Jána Kuciaka.“

Čítajte: Poprava Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Čo sa za sedem rokov pre novinárov zmenilo?

Dá sa súčasný stav v médiách označiť za normalizáciu? Zhoršilo sa právne prostredie pre novinárov a ako ich na Slovensku chránime? Ako by novinári mali pristupovať k dezinformátorom? Odpovede na tieto otázky nájdete v Aréne venovanej k stavu médií na Slovensku s Janou Krescanko Dibákovou.

SkryťVypnúť reklamu

Pozerajte: Aréna o novinárčine: Najväčší problém pre bezpečnosť novinárov v súčasnosti nie je legislatíva

Nový svetový poriadok. Neznie to dobre

Mesiac po inaugurácii Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov, sa pod jeho vedením schádzajú vo Washingtone D. C. v Spojených štátoch konzervatívci na výročnej konferencii CPAC (Konferencia konzervatívnej politickej akcie). Tradičná výročná konferencia, na ktorej sa od roku 1974 formulovali postoje amerického konzervativizmu, sa v uplynulých rokoch zmenila na exhibíciu nacionálneho konzervativizmu, ktorý dnes zjednocuje všetkých oponentov liberálnej demokracie.

Ako vyzerá aliancia autoritárskeho populizmu a nacionálneho konzervativizmu, ktorý autokratom dodáva potrebnú ideologickú základňu? Prečítajte si analýzu Jakuba Fila, ktorý vysvetľuje ako sa nacionálny konzervativizmus približuje k národnému socializmu.

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte: Chcete pochopiť, čo sa deje v Spojených štátoch aj na Slovensku? Nástup novodobých nacistov

Pamätáte si Arabelu?

Preslávila sa ako princezná Arabela v legendárnom seriáli Václava Vorlíčka. Kristína Kúdelová ale nebude spomínať vo svojom rozhovore s Janou Nagyovou na Rumburaka.

Hovorí s ňou o inej veľkej role, vďaka ktorej sa stala expertkou na krasokorčuľovanie. V chystanom filme Nepela českého režiséra Jakuba Červenku bude hrať trénerku Hildu Múdru.

Čítajte: Jana Nagyová: Nepela sa na ľade nevedel predať. Bál sa, že sa ukáže to, čo potreboval skrývať

Ďalšie články, ktoré vás zaujali:

Ďakujem, že nás čítate.

SkryťVypnúť reklamu

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 224
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 935
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 431
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 333
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 996
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 102
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 588
  8. Ísť do kúpeľov je IN 3 947
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Toto vyzerá extrémne hrozivo.


23

Kreslí Rosie Naive Art.


Rosie Babicová 8
Jakub FIlo

Orbánovo „Je suis Marine“ je v skutočnosti úprimným doznaním.


14
Peter Schutz

Účelom manévru s rentou je nutkanie poistiť sa pred prípadnou stratou moci.


44
  1. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  2. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  3. Jozef Černek: Transakčná daň - plaťme ju s radosťou
  4. Ján Valchár: Niečo o kolonizácii a dekolonizácii, časť 1.
  5. Vladimír Bojničan: Neschopnosť plnohodnotne kriticky myslieť vedie k podpore konzervatívnych populistov a extrémistov
  6. Andrea Školudová: Vankúše v spálni
  7. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete z pohľadu historického vývoja ľudstva
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 041
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 969
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 879
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 10 573
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 336
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 225
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 882
  8. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 6 878
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu