Autor je historik, riaditeľ Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici
Vojenská výroba na Slovensku má svoju tradíciu trvajúcu niekoľko storočí, avšak o priemyselnej výrobe môžeme hovoriť až v čase pomerne nedávnom. K prvému výraznejšiemu rozmachu došlo počas 1. svetovej vojny, keď sa u nás produkovala munícia, optický materiál, časti diel, chladné zbrane a hlavne vojenský výstroj.
Po vzniku Československa došlo spočiatku k útlmu vojenskej výroby, avšak nástup nacizmu v Nemecku predstavoval v tomto smere výraznú zmenu, ktorá nás ovplyvňuje dodnes. Vedenie štátu rozhodlo o presune veľkých zbrojárskych podnikov z Čiech na územie Slovenska. Aj keď sa všetky plány nepodarilo do roku 1939 realizovať, na Slovensku vznikajú nové továrne zamerané na zbrojnú výrobu, pričom tie najväčšie sú umiestňované na Považí.
80. výročie Slovenského národného povstania
Sériu textov o vojnovej Slovenskej republike a Slovenskom národnom povstaní pripravujeme v spolupráci so Slovenským protifašistickým hnutím. Zatiaľ vyšli:
- Peter Weiss: Bez Povstania by nebolo republiky. Boj sa opäť odohral v 90. rokoch
- Eduard Nižňanský: Tisov režim pálil na mnoho terčov - doma aj za hranicami
- Michal Schvarc: Predstavy ľudákov o nezávislosti narazili na brutalitu nacistických "ochrancov"
- Ivan Kamenec: Nastolenie totality išlo vláde hladko, ale ilúzie časom striedalo rozčarovanie
- Miloslav Szabó: Za „pravú rodolásku a sociálnu spravodlivosť“, proti „bacilom talmudistického učenia“
- Marian Uhrin: V Povstaní sa muselo improvizovať aj pri zbrojení, zásobovanie malo trhliny
- Marek Syrný: Kľukatá cesta k ťahaniu za jeden povraz
- Stanislav Mičev: Bojovalo sa proti nacizmu aj za životnú úroveň ľudí
Výroba vojenského materiálu na Slovensku nadobudla nový rozmer po vypuknutí 2. svetovej vojny, keď boli kapacity vyťažené na maximum pre potreby nacistického Nemecka. Len časť výrobných kapacít ostala pre potreby vtedajšej slovenskej armády.
Po skončení vojny a po nástupe komunistického režimu sa kapacity zbrojnej výroby na Slovensku ďalej zvyšujú. Vznikajú nové továrne, presúva sa výroba z Čiech, výroba smeruje do štátov Varšavskej zmluvy a spriatelených krajín, často so stratou, na pôžičku. Zbrojársky priemysel nadobudol úplne nový charakter, ktorý výrazne ovplyvňoval hospodárstvo a život na Slovensku.
Koncom 80. rokov 20. storočia došlo pod vplyvom situácie vo svete k útlmu zbrojárskej výroby, čo malo negatívny vplyv a presah do politiky najmä po novembri 1989 a vzniku Slovenskej republiky v roku 1993. V posledných rokoch dochádza k istému oživeniu tradícií zbrojárskej výroby na Slovensku a nový rozmer výrobe dodala aj prebiehajúca vojna na Ukrajine.