Autor je historik
Príprava ozbrojeného vystúpenia proti fašizmu na území Slovenska si práve na pozadí historických udalostí vyžadovala vytvorenie jednotného ilegálneho politického orgánu. Stala sa ním ilegálna Slovenská národná rada.
V decembri 1943 predstavitelia občianskych demokratických zložiek domáceho protifašistického odboja, prevažne bývalí členovia agrárnej strany, ju vytvorili spolu s členmi V. ilegálneho ústredného vedenia KSS.
Dohodu o jej vytvorení a prvý programový dokument – Vianočnú dohodu – prijali v Bratislave.
80. výročie Slovenského národného povstania
Sériu textov o vojnovej Slovenskej republike a Slovenskom národnom povstaní pripravujeme v spolupráci so Slovenským protifašistickým hnutím. Zatiaľ vyšli:
- Peter Weiss: Bez Povstania by nebolo republiky. Boj sa opäť odohral v 90. rokoch
- Eduard Nižňanský: Tisov režim pálil na mnoho terčov - doma aj za hranicami
- Michal Schvarc: Predstavy ľudákov o nezávislosti narazili na brutalitu nacistických "ochrancov"
- Ivan Kamenec: Nastolenie totality išlo vláde hladko, ale ilúzie časom striedalo rozčarovanie
- Miloslav Szabó: Za „pravú rodolásku a sociálnu spravodlivosť“, proti „bacilom talmudistického učenia“
- Marian Uhrin: V Povstaní sa muselo improvizovať aj pri zbrojení, zásobovanie malo trhliny
- Marek Syrný: Kľukatá cesta k ťahaniu za jeden povraz
- Stanislav Mičev: Bojovalo sa proti nacizmu aj za životnú úroveň ľudí
Cieľom SNR sa stal boj proti nacizmu, jeho domácim prisluhovačom a prevzatie moci na Slovensku. Zároveň sa hlásila k obnoveniu ČSR a žiadala rovnoprávne postavenie Slovenska. Na miestnej úrovni sa začali vytvárať ilegálne národné výbory. SNR rešpektovala československú exilovú vládu v Londýne.
Už vo Vianočnej dohode boli jasne deklarované ciele organizátorov aj v sociálnej oblasti, keď sa v bode 5 písalo: „Myšlienku demokracie treba preniesť a prehĺbiť aj na pole hospodárske a sociálne tak, aby rozdelenie národného dôchodku medzi obyvateľstvo bolo čo najrovnomernejšie a aby život každého občana bol ľudsky dôstojný.“
„Začnite s vysťahovaním“
Keď jednotky nacistického Nemecka so súhlasom slovenskej vlády začali 29. augusta 1944 okupovať Slovensko, bol to signál na celonárodné ozbrojené vystúpenie všetkých protifašistických síl. Pplk. gšt. Ján Golian heslom „Začnite s vysťahovaním!“ vydal rozkaz na ozbrojený odpor. Politickým, hospodárskym, vojenským i partizánskym centrom SNP sa stala Banská Bystrica.