Autor je historik
Poznávanie dejín Slovenského národného povstania si všíma predovšetkým jeho vojenské a politické stránky. Na povstaleckom území sa však nielen bojovalo a zomieralo so zbraňou v rukách.
Neprebiehali tam iba aktivity vedúcich povstaleckých orgánov a inštitúcií. Neformulovali sa len manifesty, programy a požiadavky odbojových protifašistických politických táborov.
Na slobodnom území sa na verejných zhromaždeniach, ale aj v súkromných rozhovoroch vášnivo diskutovalo o aktuálnych i budúcich problémoch Slovenska v obnovujúcej sa Československej republike.
Za týmto prvoplánovým obrazom protifašistického odboja sa však odohrával aj mnohorozmerný každodenný život so všetkými svojimi drobnými i väčšími starosťami a radosťami.
Rozhodujúcou mierou bol síce ovplyvnený mimoriadnymi vojenskými a politickými udalosťami, no zároveň mal aj svoju všednú, menej viditeľnú podobu. Pritom táto stránka Povstania bola pre jeho priebeh a výsledky neobyčajne dôležitá, možnože v niektorých smeroch až rozhodujúca.
80. výročie Slovenského národného povstania
Sériu textov o vojnovej Slovenskej republike a Slovenskom národnom povstaní pripravujeme v spolupráci so Slovenským protifašistickým hnutím. Zatiaľ vyšli:
- Peter Weiss: Bez Povstania by nebolo republiky. Boj sa opäť odohral v 90. rokoch
- Eduard Nižňanský: Tisov režim pálil na mnoho terčov - doma aj za hranicami
- Michal Schvarc: Predstavy ľudákov o nezávislosti narazili na brutalitu nacistických "ochrancov"
- Ivan Kamenec: Nastolenie totality išlo vláde hladko, ale ilúzie časom striedalo rozčarovanie
- Miloslav Szabó: Za „pravú rodolásku a sociálnu spravodlivosť“, proti „bacilom talmudistického učenia“
- Marian Uhrin: V Povstaní sa muselo improvizovať aj pri zbrojení, zásobovanie malo trhliny
- Marek Syrný: Kľukatá cesta k ťahaniu za jeden povraz
- Stanislav Mičev: Bojovalo sa proti nacizmu aj za životnú úroveň ľudí
- Ivan Kamenec: Bežný život ľudí zohrával pre priebeh Povstania dôležitú úlohu
- Ivan Kamenec: Slovenský štát sa mýtizoval od začiatku. Trvá to dodnes
- Marian Uhrin: Odpor zlomilo vyčerpanie povstaleckej armády aj zásob
- Anton Hruboň: Spravodlivosť, pomsta, alebo spravodlivá pomsta?
Pri jej výskume a rekonštrukcii sa nám vynára povstalecký obraz omnoho plastickejšie, pravdivejšie, takpovediac človečensky. Nenachádzame na ňom iba neohrozených hrdinov bez strachu, chýb a nedostatkov, ale plnokrvných ľudí s najrôznejšími prednosťami i slabosťami, do ktorých života nečakane zasiahli dramatické vojnové a politické udalosti. Museli sa im prispôsobiť a reagovať na ne.
Novú, neraz neprehľadnú či chaotickú situáciu a jej dôsledky nie vždy a všetci hneď chápali, ani sa s ňou automaticky nestotožnili.
Pokiaľ sa s udalosťami identifikovali alebo, naopak, odmietali ich, nebolo to vždy spôsobené iba vedomými ideologickými, politickými, respektíve vlasteneckými postojmi. Dôležitú úlohu tu zohrávala aj momentálna konkrétna situácia, davová psychóza i eufória, ľudská solidarita, no aj opatrnosť, strach, alibizmus.