Autor je historik
Mýty sú neoddeliteľnou súčasťou dejín, historického vedomia a kolektívnej pamäti štátov, národov i jednotlivcov. Zohrávajú špecifickú úlohu v každej etape vývoja ľudskej spoločnosti. Treba priznať, že majú často väčší vplyv na myslenie a konanie ľudí než samo dejepisectvo. Preto s nimi treba počítať v zmysle ich emotívneho pôsobenia, no zároveň ich treba korigovať, niekedy aj jednoznačne odmietať v zmysle ich racionálneho, neraz bolestného prekonávania.
Mýty sa vytvárajú spontánne, z túžby idealizovať národnú, respektíve štátnu minulosť i prítomnosť. Na druhej strane, vznikajú účelovo z mocenskopolitických alebo národno-branných i z osobných dôvodov. Tento proces vystihol nemecký autor Franz Mehring slovami: „Historické legendy sú dvojakého druhu. Jedny sú vypestované umelo, druhé vznikli prirodzene. Jedny sú nerozumnou lžou, druhé neporozumenou pravdou. Jedny pod maskou učenosti zastierajú pravý stav vecí, druhé sú nepravdivým poznaním, usilovne hľadajúcim vlastný výraz.“
80. výročie Slovenského národného povstania
Sériu textov o vojnovej Slovenskej republike a Slovenskom národnom povstaní pripravujeme v spolupráci so Slovenským protifašistickým hnutím. Zatiaľ vyšli:
- Peter Weiss: Bez Povstania by nebolo republiky. Boj sa opäť odohral v 90. rokoch
- Eduard Nižňanský: Tisov režim pálil na mnoho terčov - doma aj za hranicami
- Michal Schvarc: Predstavy ľudákov o nezávislosti narazili na brutalitu nacistických „ochrancov“
- Ivan Kamenec: Nastolenie totality išlo vláde hladko, ale ilúzie časom striedalo rozčarovanie
- Miloslav Szabó: Za „pravú rodolásku a sociálnu spravodlivosť“, proti „bacilom talmudistického učenia“
- Marian Uhrin: V Povstaní sa muselo improvizovať aj pri zbrojení, zásobovanie malo trhliny
- Marek Syrný: Kľukatá cesta k ťahaniu za jeden povraz
- Stanislav Mičev: Bojovalo sa proti nacizmu aj za životnú úroveň ľudí
- Ivan Kamenec: Bežný život ľudí zohrával pre priebeh Povstania dôležitú úlohu
- Ivan Kamenec: Slovenský štát sa mýtizoval od začiatku. Trvá to dodnes
- Marian Uhrin: Odpor zlomilo vyčerpanie povstaleckej armády aj zásob
- Anton Hruboň: Spravodlivosť, pomsta, alebo spravodlivá pomsta?
Citát vystihuje aj poznávanie a protirečivú mýtotvornú interpretáciu slovenských dejín z rokov 1939 – 1945 vrátane Slovenského národného povstania. Ani jeho priebeh neostal a vlastne ani nemohol ostať imúnny proti vzniku mýtov. Tie okrem pozitívnych, neraz až heroizujúcich čŕt, majú aj démonizujúci charakter.
Pomerne krátke obdobie šiestich rokov existencie vojnovej Slovenskej republiky púta na seba trvalú pozornosť historikov, publicistov, umelcov a širokej verejnosti. Je to priaznivá pôda na šírenie najrôznejších, aj tých najbizarnejších mýtov. Tie však už často nemožno považovať ani za mýty, lebo majú skôr podobu konšpiračných teórií, naivných, hlúpych alebo cynických klamstiev.